Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferinţe dedicate aniversării a 320 de ani de la atestarea oficială a Eparhiei Oradiei

Conferinţe dedicate aniversării a 320 de ani de la atestarea oficială a Eparhiei Oradiei

Urmare a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române cu numărul 10.717, luată în şedinţa de lucru din 29 octombrie 2013, la nivelul Patriarhiei Române anul 2015 a fost declarat ca „Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi”, iar prin hotărârea cu numărul 10.780 din 2 octombrie 2014, anul 2015 a fost declarat ca „Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii”. Totodată, anul acesta Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei aniversează împlinirea a 320 de ani de la atestarea documentară oficială, prin Diploma leopoldină de conferire a privilegiilor ilirice din anul 1695.

În acest context, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în perioada 12-23 octombrie 2015, la nivelul celor patru protopopiate din Eparhia Oradiei se va desfăşura Conferinţa preoţească semestrială de toamnă, cu tema: „Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei la ceas aniversar – 320 de ani de la atestarea oficială”, la care vor participa toţi preoţii parohi şi coslujitori, preoţii misionari şi de caritate din cuprinsul protopopiatelor. De asemenea, tot în această perioadă va avea loc Sinaxa stareţilor, stareţelor şi egumenilor aşezămintelor monahale din Eparhia Oradiei, precum şi Reuniunea cadrelor didactice care predau disciplina Religie din Episcopia Oradiei, după următorul program:

 

Luni, 12 octombrie 2015 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Oradea

Ora 8 – Sfânta Liturghie şi slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Sfânta Treime”, Paraclis Episcopal, din Oradea;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Oradea.

 

Marţi, 13 octombrie 2015 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Beiuş

Ora 8 – Sfânta Liturghie şi slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, Paraclis Episcopal, din Beiuş;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Beiuş.

 

Miercuri, 14 octombrie 2015 – Sinaxa stareţilor, stareţelor şi egumenilor aşezămintelor monahale din Episcopia Oradiei

Ora 8 – Sfânta Liturghie arhierească şi slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” de la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea;

Ora 10 – Desfăşurarea sinaxei în trapeza Mănăstirii „Sfânta Cruce”.

 

Joi, 15 octombrie 2015 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Marghita

Ora 8 – Sfânta Liturghie şi slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Cuvioasa Parascheva” din Marghita;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Marghita.

Vineri, 16 octombrie 2015 - Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Tinca

Ora 8 – Sfânta Liturghie şi slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Tinca;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Tinca.

 

Vineri, 23 octombrie 2015  - Reuniunea cadrelor didactice care predau disciplina Religie din Episcopia Oradiei

Ora 8 – Sfânta Liturghie a Sfântului Apostol Iacob şi slujba de Te Deum în paraclisul cu hramul „Sfântul Apostol Iacob” din cadrul Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala festivă a Liceului Ortodox.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei