Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferințe preoțești dedicate „Anului omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox” în Eparhia Oradiei

Conferințe preoțești dedicate „Anului omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox” în Eparhia Oradiei

Urmare a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române luată în şedinţa de lucru din 29 octombrie 2014, anul 2016 a fost declarat ca „Anul omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox” și „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și al tipografilor bisericești” în Patriarhia Română.

În acest context, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în perioada 9-13 mai 2016, la nivelul fiecărui protopopiat se va desfăşura Conferinţa preoţească semestrială de primăvară cu tema „Anul omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox”, la care vor participa toţi preoţii parohi şi coslujitori, preoţii misionari şi de caritate din cuprinsul protopopiatelor și ieromonahii de la așezămintele monahale din Eparhia Oradiei, precum şi Reuniunea cadrelor didactice care predau disciplina Religie din Episcopia Oradiei și a cadrelor didactice de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” și de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, după următorul program:

 

Luni, 9 mai 2016 – Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Oradea

Ora 8 – Sfânta Liturghie și slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Izvorul Tămăduirii” din Oradea;

Ora 10.30 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Oradea.

 

Marţi, 10 mai 2016 – Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Beiuş

Ora 8 – Sfânta Liturghie și slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Beiuş;

Ora 10.30 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Beiuş.

 

Miercuri, 11 mai 2016 – Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Marghita

Ora 8 – Sfânta Liturghie și slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Cuvioasa Parascheva” din Marghita;

Ora 10.30 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Marghita.

 

Joi, 12 mai 2016 – Conferinţa preoţilor din Protopopiatul Tinca

Ora 8 – Sfânta Liturghie și slujba de Te Deum în biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Tinca;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala de şedinţe a Protopopiatului Tinca.

 

Vineri, 13 mai 2016  - Reuniunea cadrelor didactice care predau disciplina Religie din Episcopia Oradiei și a cadrelor didactice de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” și de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea

Ora 8 – Sfânta Liturghie și slujba de Te Deum în paraclisul cu hramul „Sfântul Ierarh Niceta de Remesiana” din cadrul Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea;

Ora 10 – Desfăşurarea conferinţei în sala festivă a Liceului Ortodox.

  

 

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei