Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Conferințe teologice internaționale la Oradea

Conferințe teologice internaționale la Oradea

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Episcop Dr. Vasile Coman” din cadrul Universității din Oradea, continuă șirul manifestărilor dedicate Centenarului învățământului teologic ortodox din Oradea.

Astfel, în perioada 25-26 aprilie 2023, în cadrul programului Erasmus + au fost susținute de către emeritul profesor Prof. Dr. Dr.h.c.mult. Hans Schwarz, de la Universitatea din  Regensburg – Germania, două conferințe teologice internaționale.

Cea dintâi conferința cu titllul: Der Dialog der Theologie mit der Welt: Eine schwierige Aufgabe – Dialogul teologiei cu lumea: o sarcină dificilă, a avut loc marți, 25 aprilie 2023, ora 10.00, iar cea de a doua conferință  cu titlul: Wissenschaftlicher Dialog und der Dialog mit den Wissenschaften - Dialogul științific cu oamenii de știință a avut loc miercuri, 26 aprilie 2023, tot de la ora 10.00.

Evenimentele dedicate manifestării au debutat în Capela facultății cu hramul ,,Sfântul Teodor Studitul”, unde Părintele Conf. Univ. Dr. Viorel-Cristian Popa, decanul facultății orădene, i-a acordat distinsului profesor Hans Schwarz Medalia aniversară prilejuită de împlinirea a 100 de ani de la înființarea învățământului teologic ortodox academic la Oradea.

În cadrul lucrărilor conferinței au fost prezentate mai multe aspecte teologice în care a fost evidențiată lucrarea Proniatoare a lui Dumnezeu asupra cosmosului, rolul și lucrarea Sfântului Duh în creație, precum și necesitatea unui dialog între Teologie și știință pentru o apologie a credinței creștine în contemporaneitate.

La lucrările conferinței au participat cadre didactice ale facultății, doctoranzi, masteranzi, studenți, precum și alte personalități marcante ale mediului academic universitar orădean.

Pr. Conf. Univ. Dr. Vasile Doru Fer