Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Consiliul Eparhial al Episcopiei Oradiei reunit în ședință de lucru

Consiliul Eparhial al Episcopiei Oradiei reunit în ședință de lucru

În ziua de vineri, 17 ianuarie 2020, membrii Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei s-au reunit în trapeza mică de la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, în ședință ordinară de lucru, pentru a evalua activităţile pastoral-misionare, administrativ-bisericeşti, economice şi patrimoniale, cultural-educaţionale, social-filantropice și canonico-juridice desfăşurate în Episcopia Oradiei în anul 2019.

Ședința Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei a fost prezidată de Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în prezența membrilor statutari, a membrilor Permanenței Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei, dar și a Părinților Protopopi de la cele patru protoierii din Eparhie, în calitate de invitaţi.

În cadrul întâlnirii, pe lângă prezentarea și analizarea rapoartelor sectoarelor de activitate ale Centrului Eparhial pe anul 2019, ce au fost aprobate în unanimitate de membrii Consiliului Eparhial, s-a făcut și o expunere a proiectelor și manifestărilor ce urmează a se organiza la nivel eparhial în anul 2020, an în care Episcopia Oradiei se află la binecuvântat ceas aniversar, împlinindu-se 100 de ani de la restatornicirea Eparhiei, în 1920, prin Decretul Regal semnat de Regele Ferdinand I Întregitorul la 30 august, precum și 340 de ani de la prima atestare documentară oficială a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în anul 1680, dar și 325 de ani de la menționarea Episcopiei Oradiei și a Ierarhului ei de atunci, Efrem, în Diploma Împăratului austriac Leopold I din anul 1695.

Sub egida acestor aniversări, în cursul anului 2020 se vor desfășura în Episcopia Oradiei ample manifestări cu caracter liturgic și duhovnicesc, cultural-educațional și social-filantropic, ce vor culmina cu sfințirea noii Catedrale Episcopale Învierea Domnului și Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, precum și sfințirea bisericii noi de la Mănăstirea Izbuc cu hramurile Adormirea Maicii Domnului, Sfinții Părinți de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea și Sfântul Ierarh Nectarie.

Au fost discutate şi aprobate în cadrul ședinței şi alte probleme ce intră în sfera de competenţă a acestui organism eparhial.

Urmează ca mâine, sâmbătă, 18 ianuarie 2020, să aibă loc, tot la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, ședința ordinară de lucru a Adunării Eparhiale a Episcopiei Oradiei, în paraclisul ce are ca ocrotitori pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Sfinţii Ierarhi Atanasie, Chiril și Ioan cel Milostiv, Patriarhii Alexandriei și Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina.