Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Consiliul eparhial şi Adunarea eparhială a Episcopiei Oradiei se reunesc în şedinţe de lucru

Consiliul eparhial şi Adunarea eparhială a Episcopiei Oradiei se reunesc în şedinţe de lucru

În ziua de sâmbătă, 23 ianuarie 2016, de la ora 10, în paraclisul cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei”, „Sfinţii Ierarhi Atanasie, Chiril şi Ioan cel Milostiv, Patriarhii Alexandriei” şi „Sfântul Ierarh Nectarie al Pentapolei, Făcătorul de minuni” de la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea, va avea loc şedinţa de lucru a Adunării eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în sesiune ordinară. Întâlnirea va fi precedată, în aceeaşi zi, 23 ianuarie, de la ora 8, de şedinţa Consiliului eparhial al Episcopiei Oradiei.

Astfel, sâmbătă, în prezenţa Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în paraclisul „Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei”, „Sfinţii Ierarhi Atanasie, Chiril şi Ioan cel Milostiv, Patriarhii Alexandriei” şi „Sfântul Ierarh Nectarie al Pentapolei, Făcătorul de minuni”, un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi va săvârși Sfânta Liturghie și slujba de Te-Deum îndătinată. De asemenea, va fi oficiată slujba Parastasului pentru pomenirea Episcopului Roman Ciorogariu al Oradiei, la împlinirea a 80 de ani de la trecerea sa la cele veșnice.

În aceeași locație se va desfășura, apoi, ședința de lucru a Adunării eparhiale a Episcopiei Oradiei, prezidată de către Preasfinţitul Părinte Sofronie, ce are pe ordinea de zi prezentarea dării de seamă a activităţii pastorale a clerului şi a vieţii religioase a credincioşilor din Eparhie pe anul 2015 şi aprobarea proiectelor de hotărâri înaintate de către Consiliul eparhial, pentru buna desfăşurare a activităţilor Eparhiei precum şi pentru dinamizarea lucrării pastoral-misionare, cultural-educaţionale şi social-filantropice.

  

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei