Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Consiliul eparhial şi Adunarea eparhială a Episcopiei Oradiei se reunesc în şedinţe de lucru

Consiliul eparhial şi Adunarea eparhială a Episcopiei Oradiei se reunesc în şedinţe de lucru

În ziua de sâmbătă, 20 ianuarie 2018, de la ora 10, în paraclisul cu hramurile Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Sfinţii Ierarhi Atanasie, Chiril şi Ioan cel Milostiv, Patriarhii Alexandriei şi Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina de la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea, va avea loc şedinţa de lucru a Adunării eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, în sesiune ordinară. Întâlnirea va fi precedată, în ziua de vineri, 19 ianuarie, de la ora 11, de şedinţa Consiliului eparhial al Episcopiei Oradiei, ce se va desfășura în trapeza mică a așezământului monahal. Cele două organisme eparhiale se vor întruni sub președinția Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei.
Astfel, sâmbătă, 20 ianuarie, cu binecuvântarea și în prezenţa Chiriarhului locului, în paraclisul Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Sfinţii Ierarhi Atanasie, Chiril şi Ioan cel Milostiv, Patriarhii Alexandriei şi Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina, un sobor de ieromonahi, preoți și diaconi va săvârși Sfânta Liturghie și slujba de Te-Deum.
În aceeași locație se va desfășura, apoi, ședința de lucru a Adunării eparhiale a Episcopiei Oradiei, ce are pe ordinea de zi prezentarea dării de seamă a activităţii pastorale a clerului şi a vieţii religioase a credincioşilor din Eparhie pe anul 2017 şi aprobarea proiectelor de hotărâri înaintate de către Consiliul eparhial, pentru buna desfăşurare a activităţilor Eparhiei, precum şi pentru dinamizarea lucrării pastoral-misionare, cultural-educaţionale şi social-filantropice în anul 2018.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei