Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Corala „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului a concertat la Oradea

Corala „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului a concertat la Oradea

În după-amiaza zilei de Duminică, 7 decembrie 2014, Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea a fost gazda unui eveniment religios-cultural de mare intesitate şi trăire emoţională aparte. Iubitorii de muzică corală au avut parte de un regal muzical oferit de către Corala bărbătească ortodoxă „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.

Având binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Teodosie al Tomisului şi a Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Duminică, 7 decembrie, un grup de doisprezece membri ai Coralei „Armonia” din Constanţa, dirijaţi de Părintele Arhidiacon Iulian Dumitru, au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie din Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, iar trei dintrea aceştia, arhidiaconi, au slujit la Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită de către clerul monahal şi de mir al catedralei.

Apoi, în după-amiaza zilei, spaţiul liturgic deosebit de generos al catedralei s-a umplut de sute de melomani din întreaga cetate a Oradiei, care au venit să audieze un concert de colinde, şi nu numai, oferit de membrii coralei „Armonia”.

La eveniment a fost prezent şi Întâistătătorul Eparhiei Oradiei, Preasfinţitul Părinte Sofronie, dar şi membri ai Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei, părinţii slujitori de la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, părinţi profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea şi de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, precum şi numeroşi preoţi, studenţi, elevi şi foarte mulţi credincioşi din metropola de pe malurile Crişului Repede.

La finalul celor aproape două ore în care corala a încântat auditoriul cu nenumărate bijuterii muzicale, Chiriarhul Oradiei, în calitate de gazdă, a rostit un cuvânt de binecuvântare:

„Dacă ne gândim că suntem la sfârşitul unei săptămâni în care am aniversat Ziua Naţională a României, nu se putea o încheiere mai frumoasă, apoteotică, a acestei săptămâni decât prin frumosul concert al Coralei „Armonia” din seara de acum. Este, de altfel, primul concert de colinde dedicat praznicului Naşterii Domnului din acest an, aici, în Catedrala noastră episcopală.”

„Dacă facem un mic exerciţiu de memorie şi ne amintim că acum o săptămână am sărbătorit pe Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României, cel care a evanghelizat pământul nostru strămoşesc, în Dacia Pontică, de unde au venit cei doisprezece oaspeţi şi invitaţi ai noştri, după numărul Sfinţilor Apostoli, să ne încânte, dimineaţă la Sfânta Liturghie şi acum la concert; dacă mai înţelegem că aici la catedrală avem, pe lângă Învierea Domnului, şi hramul Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei, serbat şi el în urmă cu o săptămână, din ale cărui sfinte moaşte o părticică o avem şi aici, în catedrală, şi dacă mai adăugăm că ieri a fost şi prăznuirea Sfântului Ierarh Nicolae, care este ocrotitor, împreună cu Sfinţii Ierarhi Spiridon şi Nectarie, al paraclisului de iarnă de la demisolul catedralei, şi din ale cărui sfinte moaşte, ale Sfântului Nicolae, avem o părticică aici la catedrală, nu cred că greşim dacă spunem că sfinţii ocrotitori ai acestei catedrale i-au invitat, discret, dar foarte eficient, pe cei care ne-au încântat în seara de acum, care au venit din Sciţia Minor, de la Marea cea Mare, de la Tomisul de odinioară, ca să ne facă bucurie mare.”

„Le mulţumim din inimă şi îi felicităm, totodată, pentru că sfinţiile şi domniile lor sunt voci consacrate, laureaţi şi câştigători a numeroase premii naţionale şi internaţionale. Le mulţumim pentru că ne-au întărit, şi mai mult, sentimentul nostru profund de identitate naţională şi culturală, atât de necesar aici, la marginile dinspre apus ale neamului românesc, le mulţumim că, în acelaşi timp, şi deloc paradoxal, ci cât se poate de firesc, întregind imaginea de popor civilizat rezultat din întâlnirea răsăritului cu apusul, dintre spiritualitatea răsăriteană ortodoxă şi cultura latină occidentală, specifică poporului român, ne-au amintit nouă, celor de aici, care, mai mult decât confraţii noştri români din alte părţi, trăim, zi de zi, experienţa multiculturalităţii, a multilingvismului şi a pluralităţii confesionale, că de la începuturile neamului românesc ne-am manifestat în limba noastră românescă şi în tradiţiile noastre scumpe şi sfinte, fără a intra în conflict cu cei cu care Dumnezeu a rânduit ca să locuim împreună, într-un dialog fecund şi într-un echilibru ce se regăseşte în actuala construcţie europeană care, mai important decât considerentele economice, stă clădită pe cultura profund creştină a popoarelor care o alcătuiesc.

Cultură creştină pe care am resimţit-o cu mare intensitate şi în seara de acum, pentru că oaspeţii noştri ne-au delectat atât cu frumoasele «teriremuri», venite din spaţiul elenismului ortodox, dar şi cu profundele acorduri din lumea slavă răsăriteană, din Rusia străveche şi bătrână, care este şi ea o parte componentă a culturii europene. Cu toţii am tresărit atunci când am auzit intonaţiile vechi şi frumos parfumate ale Liturghiei Darurilor mai înainte sfinţite, «să se îndrepteze rugăciunea noastră». Apoi, din universul acesta bogat, polimorf şi polifonic al creştinismului răsăritean ortodox, din Mediterana şi până în Tebaida nordului, în Urali şi în extremul septentrion, invitaţii noştri ne-au adus şi bucuria copilărească a apusului fecund în întâlnirea cu Hristos Domnul şi păstrător al unei bogate tradiţii de Crăciun. De la frumoasele cântece tradiţionale de Crăciun franceze, care ni l-au adus din nou pe Père Noël în mijlocul nostru şi până la vesele cântări transpuse şi transportate din bătrânul continent şi în insulele britanice, în lumea anglo-saxonă, peste ocean, în noile teritorii, în lumea nouă, în America.”

În încheierea cuvântului său, Chiriarhul Oradiei i-a felicitat pe membrii coralei, în frunte cu dirijorul acesteia, adresându-le invitaţia de a reveni pe plaiurile bihorene şi cu alte prilejuri binecuvântate.

În zilele ce au rămas până la praznicul Naşterii Domnului, la Catedrala Episcopală din Oradea vor avea loc şi alte concerte de colinde. În după-amiaza zilei de joi, 11 decembrie 2014, vor concerta corurile şcolilor teologice din Episcopia Oradiei. Sâmbătă, 13 decembrie, corul „Armonia” din Baia Mare va susţine un concert de colinde, iar Duminică, 21 decembrie 2014, Duminica dinaintea Naşterii Domnului, va avea loc tradiţionalul Concert de colinde al corurilor de la bisericile ortodoxe din Oradea.