Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Corul „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române susține concertul „Muzica pentru copii în filmul românesc”

Corul „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române susține concertul „Muzica pentru copii în filmul românesc”

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, marți, 29 decembrie 2022, ora 19.00,  Corul de copii și tineret „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române, condus de Luminița Guțanu Stoian, va concerta pe scena Filarmonicii de Stat din Oradea alături de orchestra filarmonicii orădene, sub bagheta maestrului Romeo Rîmbu, fiind cel de al doilea concert din cadrul unui turneu național, sub egida unui proiect cu totul deosebit intitulat Muzica pentru copii în filmul românesc”.

Alături de solistele Maria Cazacu, Maria Nistor și Filoteea Chiriac, Corul „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române vor interpreta fragmentele cele mai reprezentative din filme de notorietate precum „Veronica” sau „Mama”, ca un omagiu adus creațiilor cinematografice și muzicale ale neamului românesc, acum, în pragul sărbătorii Ocrotitorului României, Sfântul Apostol Andrei, și a Zilei Naționale.