Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Daruri de Crăciun pentru biserica Nașterii Domnului din Betleem

Daruri de Crăciun pentru biserica Nașterii Domnului din Betleem

În prima zi de Crăciun, pe care creștinii din Betleem o serbează după calendarul neîndreptat, un grup de pelerini din Oradea, însoțit de părintele Dan Marcel Iluța, colaborator al agenției de pelerinaje Basilica Travel a Patriarhiei Române, a vizitat și s-a închinat în cea mai veche biserică din Țara Sfântă, biserica Nașterii Domnului de la Betleem. 

Așa cum odinioară magii au adus daruri Pruncului Iisus Hristos, pelerinii bihoreni au adus daruri pentru Sfânta Biserică din Betleem. În luna octombrie a anului trecut, părintele ghid Dan Iluța a primit încredințarea de la Părintele Policarp, superiorul bisericii Nașterii Domnului din Betleem, pentru a confecționa un rând de veșminte liturgice pentru folosul slujitorilor sfintei biserici. 

În luna noiembrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a început realizarea celor patru veșminte preoțești și a unui veșmânt arhieresc în atelierele de croitorie bisericească de la Mănăstirea Sfânta Cruce din Oradea. 

Aceste odoare sfinte s-au confecționat cu sprijinul material a doi pelerini, a Domnului Mădălin Florin Popovici, coordonatorul Biroului de pelerinaje Sfântul Mare Mucenic Mina din Oradea al Agenției de pelerinaje Basilica Travel a Patriarhiei Române,  și a părintelui Dan Marcel Iluța, paroh al Parohiei Gepiș din Eparhia Oradiei și colaborator al Agenției de pelerinaje Basilica Travel

Părintele Policarp de la biserica Nașterii Domnului din Betleem a mulțumit în chip deosebit donatorilor pentru darul de suflet făcut Sfintei Biserici, menționând că este cel mai frumos cadou pe care puteau să îl primească de Crăciun și că pelerinii români păstrează, astfel, frumoasa tradiție începută de înaintașii lor, donatori și cititori la Locurile Sfinte. 

Clerul bisericii Nașterea Domnului din Betleem a slujit Dumnezeiască Liturghie înveșmântat în frumoasele odăjdii, rugând pe Domnul Iisus Hristos, Cel Născut în peștera Betleemului, să reverse a Sa binecuvântare peste donatori, peste pelerinii români ai Locurilor Sfinte și peste întreg poporul român cel binecredincios.

Pr. Dan Marcel Iluța