Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Două noi frecvenţe pentru Radio Trinitas

Două noi frecvenţe pentru Radio Trinitas

Postul de radio Trinitas al Patriarhiei Române a preluat prin achiziţie două noi frecvenţe pentru zona de vest-nord a Transilvaniei. Pentru zona municipiului Oradea, Radio Trinitas emite pe frecvenţa 87,80 FM, din 21 februarie, ora 15:15 minute, iar pentru municipiul Sighetu Marmaţiei, postul de radio al Patriarhiei Române poate fi recepţionat pe frecvenţa 87,90 FM, din 27 februarie, ora 16:03. Datorită acestor frecvenţe, a precizat directorul Ciprian Olinici, Radio Trinitas poate fi ascultat şi de către credincioşii români, şi nu numai, din Ungaria şi Ucraina, aflaţi la 30 km, respectiv 20 km de graniţă. „Ambele frecvenţe au fost achiziţionate de Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, cu sprijinul Preasfinţitului Episcop Sofronie. Punerea lor în funcţiune face parte din planul nostru de extindere către zona Transilvaniei, o zonă pluriconfensională, plurietnică, de unde am primit solicitări, ca între posturile de radio catolice sau protestante să fie şi un post de radio ortodox. Cele două frecvenţe au fost preluate prin achiziţie de la Radio Transilvania“, a declarat directorul postului de radio al Patriarhiei Române, Ciprian Olinici.

În prezent, Radio Trinitas emite în 85% din teritoriul ţării, având 46 de staţii funcţionale şi 47 de licenţe. Următoarea staţie va fi pusă în funcţiune până în data de 9 martie şi va emite în zona Dobrogei.

 

Ziarul Lumina, 1 martie 2013