Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Două sate - o singură slujire

Două sate - o singură slujire

În  contextul Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anului comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești, Parohia Subpiatra, împreună cu Parohia Hotar și Școala Gimnazială Nr. 1 Hotar, au organizat o activitate pastoral-misionară și cultural-educativă, menită să aducă recunoștință vrednicilor slujitori ai credinței și culturii românești.

Vineri, 18 octombrie, preotul Lucian Crișan, paroh al Parohiei Subpiatra,împreună cu profesorul de religie Irimescu Florian au desfășurat la Școala Hotar o activitate dedicată Patriarhilor României Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu. Elevii au învățat despre viața și activitatea celor doi Întâistătători ai Bisericii Ortodoxe Române, despre înțelepciunea, curajul mărturisirii și râvna dovedită în propovăduirea Evangheliei într-o perioadă foarte grea în care au păstorit.

Duminică, 20 octombrie, în biserica parohială din satul Subpiatra, după Sfânta Liturghie, s-a săvârșit Slujba Parastasului pentru vrednicii de pomenire Patriarhii Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și pentru preoții care au slujit de-a lungul timpului în comunitățile parohiale din satele Subpiatra și Hotar, care până în anul 1999 constituiau o singură parohie.

Preotul paroh Lucian Crișan a susținut prelegerea: Patriarhii Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu, mărturisitori ai luminii în vremuri întunecate, iar preotul dr. Bocșan Horațiu, paroh al Parohiei Hotar, a susținut prelegerea cu tema: Preotul în lumea satului.

Activitatea s-a încheiat prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu și prin omagierea preotului iconom stavrofor Gheorghe Popa, care a păstorit comunitatea parohială din satul Subpiatra între anii 1975-1999. Preotul paroh Crișan Lucian i-a oferit acestuia o diplomă, flori, o icoană cu Sfânta Treime și cărți de rugăciuni.

Pr. Lucian Crișan