Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Duminica a treia după Paşti la paraclisul de la Centrul Eparhial din Oradea

Duminica a treia după Paşti la paraclisul de la Centrul Eparhial din Oradea

În Duminica a treia după Paşti, a Mironosițelor, 3 mai 2020, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul cu hramul Sfinții Ierarhi Ilie Iorest, Sava Brancovici și Simion Ștefan, Mitropoliții Transilvaniei de la Reședința Episcopală din Oradea.

În cadrul Sfintei Liturghii, după momentul citirii pericopei evanghelice de la Sfântul Evanghelist Marcu, Chiriarhul Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre importanța Sfintelor Femei Mironosițe în istoria mântuirii neamului omenesc:

„În cea de-a treia Duminică după Sfintele Paști Biserica le sărbătorește pe Sfintele Femei Mironosițe sau Mirofore, ucenițele Mântuitorului Iisus Hristos, care au venit la momântul Domnului pentru ca să ungă trupul adormit al Mântuitorului cu miruri. Dar surpriza lor, la mormânt întrebându-se ele cine le va prăvăli piatra, a fost că piatra era deja prăvălită și intrând în mormânt au aflat acolo pe Îngerul Domnului care le-a arătat mormântul gol și locul în care fusese pus trupul Domnului și le-a vestit Învierea, că Domnul Iisus Hristos a înviat.”

„Femeile purtătoare de miruri au un loc special în istoria mântuirii, fiind privilegiate de a fi între primele care au aflat despre Învierea Domnului și sunt, astfel, martori ai Învierii Sale. Ele au împlinit lucrare apostolică, propovăduind cuvântul lui Dumnezeu, în mod deosebit Sfânta Mironosiță Maria Magdalena care a propovăduit Evanghelia și a vestit Învierea Mântuitorului Iisus Hristos în partea de apus a Mediteranei, mai precis în parțile dinspre sud ale Franței de astăzi. Ea este cinstită în mod aparte în Sfântul Munte al Athonului, la Mănăstirea Simonos-Petra, unde se află sfintele ei moaște.”

„În Duminica Femeilor Mironosițe avem în cinstire și pe femeile cu harisme speciale, pe femeile care au fost propovăduitoare ale Evengheliei și au propovăduit, luminând, ca și apostolii, popoarele, dar și pe Sfintele luminătoare ale popoarelor, cum sunt Sfânta Împărăteasă Elena, care împreună cu fiul ei, Sfântul Împărat Constantin, sunt socotiți întocmai cu Apostolii, sau Sfânta Nina, luminătoarea poporului georgian, sau Sfânta Olga, marea cneaghină a Rusiei, care împreună cu fiul ei, Sfântul Cneaz Vladimir, sunt luminători ai poporului rus. Tot astăzi le cinstim și pe Sfintele Mucenițe care L-au mărturisit pe Hristos cu prețul vieții lor, dar și pe Sfintele Cuvioase care mult s-au nevoit pentru Domnul Hristos și pe toate Femeile Sfinte.”

„Datorită Sfintelor Femei Mironosițe duminica de astăzi este ziua de cinstire a femeilor credincioase, este ziua pe care Biserica Ortodoxă o are ca și cinstire specială adusă tuturor femeilor credincioase: mame, soții, surori, fiice. Este ziua femeii credincioase, o zi binecuvântată ce face parte din ciclul pascal, legată de Învierea Mântuitorului și ni le oferă spre cinstire pe Femeile Mironosițe ca martori ai Învierii.”

„Tot în această duminică mai este un eveniment special pe care îl prăznuim și pe care îl deducem din pericopa Apostolului zilei, unde ne este amintită alegerea și hirotonia primilor șapte diaconi ai Bisericii, primii slujitori care au fost aleși să slujească la mese, pentru ca Apostolii să se dedice în întregime propovăduirii Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos. Diaconii Bisericii sunt, așadar, cinstiți în chip deosebit astăzi, prin instituirea slujirii diaconale, a slujirii aproapelui.”

După Rugăciunea Amvonului din cadrul Sfintei Liturghii s-a citit și Rugăciunea specială pentru încetarea noii epidemii.

Pr. Cristian Rus