Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Duminica după Nașterea Domnului prăznuită la Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Oradea

Duminica după Nașterea Domnului prăznuită la Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Oradea

În Duminica după Nașterea Domnului din anul Centenar 2018, 30 decembrie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în vechea Catedrală Episcopală Adormirea Maicii Domnului, biserica cu lună din Oradea, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Sute de credincioşi orădeni au participat la Sfânta Liturghie, răspunsurile liturgice fiind date de corul Catedralei cu lună din Oradea, dirijat de Domnul Conf. Univ. Dr Valentin Lazăr.

După citirea pericopei evanghelice rânduite, de la Sfântul Apostol și Evanghelist Matei, Chiriarhul Oradiei a rostit un bogat cuvânt de învățătură în care a vorbit despre rudeniile după trup ale Domnului Iisus Hristos, Sfinții Iosif, Logodnicul Fecioarei Maria, David Proorocul și Iacob, rudenia Domnului, care sunt prăznuiți în această duminică, subliniind realitatea înomenirii Fiului lui Dumnezeu:

„Cinstirea deosebită pe care Biserica o aduce membrilor familiei trupești a Mântuitorului nostru Iisus Hristos nu este lipsită de semnificații și se face pentru a arăta că, într-adevăr, Domnul nostru Iisus Hristos Și-a luat fire omenească în mod real, și nu închipuit, născându-Se din Sfânta Fecioară Maria, care, astfel, s-a învrednicit a fi Născătoare de Dumnezeu, din care Și-a luat fire omenească, asemenea nouă, pe care a unit-o cu firea dumnezeiască pe care o avea din Dumnezeu-Tatăl, din veci, fiind Cuvântul Cel Veșnic al Tatălui.”

„Pericopa evanghelică de astăzi, ce se citește și în a doua zi de Crăciun, ne vorbește despre fuga în Egipt a Sfintei Familii și întoarcerea în Țara Sfântă, după moartea regelui Irod, prin vestirea îngerului. Dacă îngerul Domnului i-a descoperit Dreptului Iosif să nu o lase pe Logodnica sa, pentru că Cel pe Care Îl poartă în pântece este zămislit de la Duhul Sfânt, tot așa acum îngerul vine și, pentru ca să nu cadă pradă morții pe care Irod o gătise pruncilor, spre a se asigura că scapă de noul împărat al lui Israel, îi descoperă lui Iosif în vis să ia Pruncul și pe Mama Sa și să fugă în Egipt, unde stau până când moare Irod, pentru ca, apoi, să se întoarcă în Țara Sfântă, dar nu în Iudeea, ci în Galileea.”

„În fragmentul scripturistic din această duminică îl vedem pe Logodnicul Fecioarei, Dreptul Iosif, care este tatăl adoptiv al Domnului nostru Iisus Hristos, cum și-a asumat deplin, fiind un om credincios, responsabilitatea pe care o avea, ca tată al familiei, ocrotind Familia Sfântă în exilul din Egipt, plecând din Țara Sfântă, pentru ca Pruncul Iisus să nu fie găsit și omorât, așa cum Irod, stăpânit de boala măririi, a puterii, având paranoia, ajunsese să ordone moartea atâtor copii nevinovați. Exact Cel pentru Care Irod i-a omorât pe copii a scăpat, pentru că așa a rânduit Dumnezeu. Nu L-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său pe pământ ca să fie ucis împreună cu copiii nevinovați, ci L-a trimis ca să fie Mielul Cel de Jertfă, răstignit pe Cruce, Cel Care să ridice păcatele umanității.”

Ierarhul a adresat clerului și credincioșilor prezenți alese urări de ani mulți și buni, în sănătate și bucurie duhovnicească:

„Modul nostru de viață și de lucrare, de petrecere a vieții pe pământ să fie bunătatea și supunerea față de voia lui Dumnezeu. Să ne gândim ce a fost în sufletul Dreptului Iosif, când el știa că nu s-a atins de Logodnica sa, care a adus pe lume un Copil, înțelegând cuvântul îngerului pentru că era credincios. Deși nu era tatăl Copilului, L-a ocrotit și a stat alături de Familia Sa. Așa trebuie să ne comportăm și noi în familiile noastre, în lumea în care trăim, în poporul nostru.”

„Pentru că suntem la sfârșit de an calendaristic, să Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate binefacerile ce ni le-a dăruit în anul ce s-a scurs, și să Îl rugăm să reverse, și în noul an ce stă să înceapă, toată darea Sa cea bună și tot darul Său cel desăvârșit, peste noi, peste familiile noastre, peste poporul nostru, peste țara în care Dumnezeu a rânduit să ne naștem și să trăim, peste lumea întreagă.”

În cadrul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie a hirotonit pe tânărul teolog Daniel Constantin Cristea întru diacon pe seama Catedralei Adormirea Maicii Domnului din Oradea.

Parohul bisericii cu lună, Părintele Teodor Cristea, a adus mulțumire Bunului Dumnezeu pentru toate binecuvântările pe care le-a revărsat asupra clerului și credincioșilor Parohiei Oradea-Centrală, dar și Întâistătătorului Eparhiei Oradiei pentru purtarea de grijă, pentru prezența și slujirea aleasă la biserica cu lună în ultima duminică din anul calendaristic 2018, precum și pentru noul diacon rânduit să slujească la vechea catedrală a Oradiei.