Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Duminica Ortodoxiei la Catedrala Episcopală Învierea Domnului din Oradea

Duminica Ortodoxiei la Catedrala Episcopală Învierea Domnului din Oradea

În cea dintâi Duminică din Sfântul și Marele Post al Pătimirilor Domnului, 21 martie 2021, a fost zi de mare sărbătoare în Biserică Dreptmăritoare de pretutindeni, Duminica Ortodoxiei, în care s-a prăznuit biruința dreptei credințe asupra tuturor ereziilor și schismelor care au încercat Biserica Ortodoxă în istoria ei bimilenară. Este vrednic de amintit că în Episcopia Oradiei, Duminica Ortodoxieiare reverberații cu totul aparte deoarece, în urma cu mai bine de paisprezece ani, la Duminica Ortodoxiei, 25 februarie 2007,  în vechea Catedrală Episcopală Adormirea Macii Domnului, Biserica cu Lună din Oradea, a fost intronizat cel de al șaselea Arhipăstor al reînființatei Episcopii Ortodoxe Române a Oradiei, în persoana Preasfințitului Părinte Sofronie.

Cu prilejul alesei sărbători, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Dumnezeieasca Liturghie la Catedrala Episcopală Învierea Domnuluidin Oradea, împreună cusoborul slujitor al Catedralei, la care s-au adăugat membri ai Permanenței Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei.

Înainte de începutul Sfintei Liturghii, Chiriarhul locului a hirotesit întruarhidiacon pe Diaconul chiriarhal Ionuț Florin Lazăr, pe seama Catedralei Episcopale din Oradea.

La momentul rânduit predicii, cu binecuvântarea Ierarhului, Părintele Protoiereu Cristian Octavian Rus, consilier cultural la Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din anul Domnului 2021, scrisoare a Ierarhilor Bisericii noastre Ortodoxe Autocefaleadresată întregului cler, cin monahal și dreptmăritorilor creștini aflați sub patronajul spiritual al Patriarhiei Române, din țară și din diaspora română, pastorală rânduită a se citi în toate bisericile ortodoxe române în Duminica Ortodoxiei ca semn al comuniunii de credință.

De asemenea, la sfârșitul slujbei, Ierarhul Oradiei Mari a hirotesit întru iconom-stavrofor pe Părintele Ioan Cadar, cadru didactic de Religie ortodoxă și director-adjunct alColegiului Național Mihai Eminescu din Oradea, unul dintre liceele cu cele mai bune performanțe educaționale din cuprinsul județului Bihor, această cinste fiind oferită ca recunoaștere a activității didactice și administrativ-școlare deosebite pe care Părintele Ioan a desfășurat-o până în prezent.

La finele programului liturgic, Părintele Protosinghel Irineu Bighe, eclesiarhul Catedralei Episcopale, la ceas de aniversare liturgică a intronizării Preasfințitului Părinte Sofronie, a oferit Întâistătătorului Eparhiei Oradiei un frumos aranjament floral, ca gest simbolic de înaltă recunoștință și mulțumire pe care clerul, monahii și credincioșii Episcopiei Oradiei îl aduce înaintea Arhipăstorului lor, pentru dragostea părintească, slujirea arhierească, înțelepciunea, răbdarea și jertfelnicia pe care Preasfinția Sa le arată păstoriților săi de mai bine de paisprezece ani.

Ierarhul Oradiei a mulțumit pentru darul oferit și a rostit un cuvânt ocazional în care și-a manifestat recunoștința față de Preabunul Dumnezeu pentru binecuvântările revărsate și purtarea de grijă a lui Dumnezeu din tot acest timp, dar și față de bunii credincioși ai Episcopiei noastre, pentru cumințenie, demnitate și dragostea necondiționată pe care o poartă față de Biserică în aceste vremuri tulburi de încercare și de cernere.

Andi Constantin Bacter