Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Educaţie non-formală în limba engleză la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu„ Oradea

Educaţie non-formală în limba engleză la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu„ Oradea

La Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea peste 100 de elevi, cu vârste cuprinse între 6 și 15 ani, învaţă lucruri interesante şi în vacanţă. Într-o atmosferă multiculturală, copiii acumulează cunoştinţe despre ţări şi culturi îndepărtate, exersează limba engleză, cântă, dansează, se joacă şi colaborează în realizarea sarcinilor de lucru menite să stimuleze creativitatea, comunicarea, interrelaţionarea armonioasă, atitudinea proactivă şi stima de sine.

Toate acestea se desfăşoară în cadrul proiectului Discover, iniţiat de Organizatia internaţională AIESEC România. Acest proiect este destinat elevilor din ciclul primar şi gimnazial din întreaga ţară şi este în desfăşurare şi în şcoala noastră în perioada 31iulie - 11 august 2017.  

Proiectul Discover are scopul de a le oferi copiilor deschidere către alte culturi, educaţie non-formala în vederea dezvoltării unor abilităţi din sfera inteligenţei emoţionale, precum: comunicare, creativitate, lucru în echipă, responsabilitate, conştientizarea propriilor calităţi, ca ulterior aceştia să se poată integra mai uşor în societate.

Activităţile constau în sesiuni interactive în limba engleză susţinute de voluntari internaţionali entuziaşti, care în câteva zile au ajuns să fie îndrăgiţi de către toţi copiii participanţi din şcoală, studenţi deschişi şi zâmbitori cu care elevii noştri interacţionează zilnic, îmbunătăţindu-şi astfel şi abilităţile de comunicare în limba engleză.

Mulţumim voluntarilor internaţionali, Organizaţiei AIESEC Oradea, cadrelor didactice care au promovat proiectul în şcoală, precum şi părinţilor care au avut încredere în noi şi şi-au înscris copiii la activităţi.