Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Elevele Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea premiate

Elevele Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea premiate

În perioada 10-12 mai 2013 s-a desfăşurat, la Mănăstirea Putna, în judeţul Suceava, etapa naţională a concursului naţional interdisciplinar de limba şi literatura română şi religie Cultură şi spiritualitate românească.

Adresat elevilor de gimnaziu, concursul Cultură şi spiritualitate românească îşi propune să valorifice personalitatea culturală deschisă a elevilor capabili de performanţă din învăţământul preuniversitar, pasionaţi de literatură şi religie, şi are ca obiectiv fundamental promovarea interdisciplinarităţii, prin identificarea arhetipului literaturii de inspiraţie sacră şi valorificând cunoştinţele elevilor despre valorile spirituale româneşti, cu scopul cultivării respectului faţă de acestea şi a asumării lor în viaţa personală.

Desfăşurat sub genericul Lumea între sacru şi profan, concursul a fost organizat, în acest an, pe doua secţiuni, respectiv clasele a V-a şi a VI-a, şi clasele a VII-a şi a VIII-a, cu participarea căştigătorilor etapelor judeţene, desfăşurate în data de 2 martie 2013.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, judeţul Bihor a fost reprezentat la etapa naţională de către două eleve ale Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”  din Oradea, respectiv Doris Szabo, din clasa a VI-a A, şi Alexandra Danşa, din clasa a VII-a A, pregătite de către doamnele profesoare Codruţa Bogoşel şi Mirela Rus (limba şi literatura română) şi Florica Popovici (religie ortodoxă).

Spre marea noastră bucurie, cele două eleve au avut o prestaţie de excepţie, Doris Szabo obţinând premiul I, cu 100 de puncte, iar Alexandra Danşa premiul special, cu 85 de puncte. Reuşita lor reprezintă încununarea unor strădanii demne de toată lauda pe care, atât elevele, cât şi profesoarele care le-au pregătit, le-au depus.