Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Elevii Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea beneficiari ai campaniei „Europa, casa noastră”

Elevii Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea beneficiari ai campaniei „Europa, casa noastră”

Reprezentanţa Comisiei Europene în România, în parteneriat cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice a lansat a cincea ediție a campaniei de informare și comunicare „Europa, casa noastră”. Programul se adresează elevilor şi profesorilor din învăţământul primar, gimnazial şi liceal și are drept scop derularea unor activităţi cu dimensiune europeană prin care elevii sunt încurajaţi să se informeze despre Uniunea Europeană, istoria, politicile ei, precum şi despre ultimele evoluţii din domeniul afacerilor europene.

În urma unui concurs de proiecte și de desene desfășurat în anul 2014, cu ocazia Zilei Europei, la care au participat şi două clase primare de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, desenul elevei Maya Molnar, din clasa a II-a A, a fost premiat, eleva fiind invitată să participe la festivitatea de premiere de la sediul Reprezentanţei din Bucureşti. Anul acesta, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea a fost ales, împreună cu Colegiul Național „Emanuil Gojdu” din Oradea, să participe la campania „Europa, casa noastră”, sub egida Anului European al Dezvoltării.

Astfel, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, marți 19 mai, începând cu ora 11, elevii claselor a III-a A şi a III-a B de la Liceul Ortodox orădean, însoțiți de doamnele învăţătoare Viorica Brege şi Maria Tirpe, s-au întâlnit în sala festivă a școlii cu doamna Claudia Oprescu, reprezentantul Chelgate Public Affairs & Public Relations, instituție care implementează această campanie de informare în câte două școli din fiecare județ al țării.

În deschiderea întâlnirii, elevii au intonat imnul Uniunii Europene, după care au ascultat informațiile istorice legate de constituirea Uniunii Europene și au răspuns unor întrebări legate de diverse aspecte privitoare la țările care fac parte din Uniunea Europeană. Pe parcursul întâlnirii, elevii s-au lăsat antrenați în mici dezbateri legate de instituțiile Uniunii Europene: Parlamentul și Consiliul Europei, apoi de atracțiile turistice ale unor țări și orașe din țările europene, manifestându-și dorința de a vizita câteva dintre aceste țări, în funcție de preferințele fiecăruia.

La sfârșitul întâlnirii, elevii și-au însușit deviza Uniunii Europene, „Unitate în diversitate”, înțelegând că fiecare popor, deși este diferit, formează o unitate istorică și geografică împreună cu celelalte popoare ale continentului european şi că România poate sta cu demnitate alături de aceste ţări în Marea Familie Europeană prin bogăţia tradiţiilor şi a obiceiurilor, care fac parte integrantă din cultura şi spiritualitatea poporului român.

La finalul întâlnirii, Părintele Protoiereu Profesor Radu Rus, consilier pentru învăţământ şi activităţi cu tineretul la Episcopia Oradiei şi director al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, a mulţumit reprezentantei Chelgate Public Affairs & Public Relations pentru vizita în şcoala noastră şi pentru activitatea reuşită desfăşurată cu „micii europeni” ai şcolii, apreciind importanţa unor astfel de proiecte pentru educaţia elevilor şi tinerilor noştri.