Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Elevii Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea au sărbătorit „Mica Unire”

Elevii Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea au sărbătorit „Mica Unire”

Ziua de 24 ianuarie, atunci când s-au unit Moldova cu Țara Românească în anul 1859, a fost aniversată și în acest an de către elevii noștri, atât cei mici din învățământul primar, cât și de cei mai mari din învățământul gimnazial și liceal. Activitățile desfășurate la clasele din ciclul primar au fost corelate cu particularitățile de vârstă ale copiilor, care au presupus, printre multiplele modalități, realizarea unor imagini cu unirea și cu Alexandru Ioan Cuza, vizionarea unor prezentări PPT despre unirea Principatelor, completarea unor fișe de lucru tematice, interpretarea la clasă sau memorarea primelor două strofe din Hora Unirii.

Pe de altă parte, mai mulți elevi de gimnaziu și de liceu, cu vădite calități eseistice, au elaborat fiecare câte un eseu având ca temă „24 ianuarie din perspectiva meu istorică", eseuri care au fost trimise Muzeului Ţării Crişurilor Oradea în vederea evaluării lor în cadrul unei noi ediţii online de eseuri istorice. Nu în cele din urmă, cu ajutorul Corului „Diacon Nicolae Firu” al școlii noastre, clasele de liceu au realizat o mare horă a unirii în curtea şcolii, o horă care să amintească de ilustrele momente de la 1859, momente care au pus bazele României Moderne, o ţară de care să fim mereu mândri acum şi în viitor!

Prof. Florin-Alin Oros