Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Elevii Liceului Ortodox din Oradea premiați la concursurile și olimpiadele școlare

Elevii Liceului Ortodox din Oradea premiați la concursurile și olimpiadele școlare

Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea s-a impus în peisajul învăţământului bihorean prin cultivarea performanţei elevilor. Corpul profesoral al liceului are permanent în vedere stimularea unei motivaţii sporite a elevilor, impulsionarea curiozităţii intelectuale a acestora prin cercetare, studiu şcolar şi extraşcolar temeinic și prin formarea unei conduite religios-morale, factori importanți în creșterea numărului de elevi participanţi la diverse etape ale olimpiadelor şcolare.

În acest an școlar, Liceul Ortodox orădean a obținut 25 de premii și mențiuni la etapele județene ale olimpiadelor școlare, din care 8 premii reprezintă calificări la etapa națională a olimpiadelor școlare: Patricia Reștea (V-B), premiul I la limba și literatura română, prof. Codruţa Caracoancea; Ariana Porciș (VI-A) și Miruna Pantiș (VIII-A), premiul I la Cultură și spiritualitatr românească, prof. mirela Rus, Codruţa Caracoancea şi Florica Popovici; Barbara Oros (VII A) și Sergiu Ciontea (VIII A), pregătiți de prof. Iuditha Derji, premiul I la Educație tehnologică.

Trei dintre elevii claselor cu profil teologic au obținut premiul I la olimpiadele de discipline teologice, calificându-se astfel la etapa naţională ce va avea loc la Piatra Neamţ, în perioada 3-6 mai 2016, după cum urmează: Gabriel Țoța (IX A) - Studiul Vechiului Testament, îndrumat de pr. prof. Alin Sonea, Mirel Fanya (X A) - Studiul biblic al Noului Testament, îndrumat de prot. prof. Radu Rus și George Sabău (XI A) - Istoria Bisericii Ortodoxe Române, pregătit de pr. prof. Dorel Leucea.

 Pe lângă calificările la etapa națională, s-au mai obținut numeroase premii și mențiuni. Astfel, la limba și literatura română s-au obținut următoarele rezultate: Andreea Sabău (V-A), premiul III; Alex Ghenț (VII-A), mențiune. Elevii au fost pregătiți de doamna prof. Codruța Caracoancea. La concursul interdisciplinar Cultură și spiritualitate românească au fost următoarele premii: Ariana Torj (VI-A), premiul II; Tamara Galea (VII A), mențiune. Elevele au fost pregătite de doamnele profesoare Mirela Rus, Codruța Caracoancea şi Florica Popovici. Elevul Alexandru Demian  din clasa a VII-a A, pregătit de doamnele profesoare Codruța Caracoancea și Daniela Berecz a obținut mențiune la concursul de Lingvistică.

Olimpiada de Religie a adus două premii: Ariana Torj (VI A) - premiul I, Ariana Porciș (VI A) - premiul II și trei mențiuni: Andrei Zbuce, Adriana Junc (V A) și Natalia Jurj (VIII B). Elevii au fost pregătiți de doamna profesoară Florica Popovici. La Biologie, eleva Lorena Lazăr (VII A), pregătită de prof. Isabela Hăraguș a obținut mențiune, în timp ce la Istorie, elevul Armando Nadiș (VIII A), pregătit de prof. Alin Oros s-a clasat pe locul al treilea.

Nici clasele primare nu au fost mai prejos, participând la Olimpiada de Educație civică, unde cele două echipe formate din Luca Baciu și Maya Molnar (IV A), respectiv Diana Chiș și Ștefan Vesa (IV B), coordonate de prof. Viorica Brege și Maria Tirpe au obținut premiul III și mențiune. În acelaşi timp, nu mai puţin de 9 elevi din clasele a IV-a sunt calificaţi pentru etapa judeţeană a olimpiadei de Matematică, iar alţi 14 s-au calificat la etapa judeţeană a olimpiadei de Limba română, pentru ambele discipline etapa următoare fiind planificată pentru luna mai a acestui an.

Rezultatele foarte bune din anul acesta sunt doar o continuare firească a rezultatelor din anul şcolar precedent, când nu mai puţin de 10 elevi ai Liceului Ortodox Episcop Roman Ciorogariu Oradea au reprezentat judeţul Bihor la etapa naţională a olimpiadelor şcolare, întorcându-se cu numeroase premii şi menţiuni, inclusiv cu un premiu I la nivel naţional.

Pentru Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei și pentru învățământul preuniversitar orădean,  rezultatele obținute de către elevii Liceului Ortodox sunt o dovadă a calității educației ce se desfășoară cu dăruire şi profesionalism în această şcoală.