Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Episcopia Oradiei, gazda întâlnirii de douăzeci și nouă de ani de la absolvirea Facultății de Teologie din Sibiu a promoției 1989-1993

Episcopia Oradiei, gazda întâlnirii de douăzeci și nouă de ani de la absolvirea Facultății de Teologie din Sibiu a promoției 1989-1993

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie al Oradiei Mari, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, marți, 25 iulie 2022, a fost gazda frumosului eveniment al aniversării a douăzeci și nouă de ani de la absolvirea cursurilor Institutului de Grad Universitar de la Sibiu, actuala Facultate de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna”, a promoției 1989-1993.

Evenimentul central al acestei emoționante întâlniri aniversare a avut loc la biserica cu hramul Buna Vestire din comuna bihoreană Sânmartin, în prezența Ierarhului cetății de pe malurile Crișului Repede, unde douăzeci și șapte de absolvenți ai acelei promoții, actuali slujitori ai sfintelor altare din diferite colțuri ale țării și ale lumii, dimpreună cu familiile lor au luat parte la slujba de Te Deum, aducând prinos de mulțumire și de înaltă recunoștință pentru binecuvântarea lui Dumnezeu revărsată asupra lor în tot acest timp. Rugăciunea de mulțumire a fost succedată de îndătinata slujbă de pomenire a celor trecuți în veșnicie, profesori iluștri și colegi de generație ai promoției 1989-1993, pentru ca întrunirea să fie cât mai deplină, iar bucuria revederii să treacă dincolo de barierele celor văzute.

La finele programului liturgic, Chiriarhul locului a rostit un cuvânt festiv în care i-a felicitat pe absolvenții acestei promoții de seamă a facultății andreiane, evidențiind spiritul de sacrificiu și curajul apostolic de care au dat dovadă în acele vremuri tulburi, de tranziție, închinându-și, mai apoi, cei mai frumoși ani din viață și întreaga vigoare a tinereții în propovăduirea cuvântului lui Dumnezeu într-o Românie proaspăt ieșită de sub jugul totalitarist al regimului comunist și însetată după mult așteptata renaștere spirituală întru Hristos Domnul. De asemenea, Episcopul Oradiei a dorit tuturor celor prezenți să fie însoțiți pe mai departe de lucrarea harului lui Dumnezeu, întru mulți și binecuvântați ani, spre slujirea cu vrednicie a Bisericii lui Hristos și a poporului lui Dumnezeu.

În cele ce au urmat, Părintele Protoiereu Origen Sabău, parohul bisericii „Buna Vestire” din Sânmartin și absolvent al promoției 1993, a oferit Ierarhului Oradiei o cruce de binecuvântare din lemn, inscripționată cu dedicația „o cruce din lemn pentru o inimă de aur”, și un Liturghier legat în piele – un dar de suflet din partea acestei generații sibiene, ca semn al recunoștinței pentru bucuria prezenței și binecuvântării arhierești la ales ceas aniversar.

Arhid. Andi Constantin Bacter