Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Episcopia Oradiei în sprijinul sinistraţilor din judeţul Galaţi

Episcopia Oradiei în sprijinul sinistraţilor din judeţul Galaţi

Ca urmare a apelului adresat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, către Centrele Eparhiale, clerul şi credincioşii din întreaga Patriarhie Română pentru ajutorarea familiilor afectate de inundaţiile din judeţul Galaţi, în data de 17 septembrie 2013, în cadrul şedinţei de lucru a Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei Oradiei s-a hotărât oferirea, din partea Centrului Eparhial al Episcopiei Oradiei, a sumei de 25.000 Lei, bani ce vor fi viraţi astăzi, 19 septembrie 2013, în contul special pentru sinistraţi RO33RNCB0141032864090007, deschis de către Arhiepiscopia Dunării de Jos la BCR Galaţi.

De asemenea, în cuprinsul Episcopiei Oradiei, prin intermediul protopopiatelor, clerul şi credincioşii au fost îndemnaţi să sprijine, după posibilităţile fiecăruia, familiile greu încercate în urma inundaţiilor, începându-se colecte de bani, alimente, îmbrăcăminte şi medicamente la nivelul fiecărei unităţi bisericeşti din eparhie, în vederea centralizării şi transmiterii acestora, prin intermediul Arhiepiscopiei Dunării de Jos, către familiile din localităţile cele mai afectate de inundaţii.

În urma acestui îndemn, Parohia Oradea-Velenţa II, Protopopiatul Oradea, a colectat deja 40 tone de cereale (grâu pentru panificaţie), care vor ajunge în cursul acestei săptămâni spre cei aflaţi în suferinţe şi încercări datorită revărsării apelor.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei