Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Episcopia Oradiei solidară cu familiile sinistrate din judeţul Vâlcea

Episcopia Oradiei solidară cu familiile sinistrate din judeţul Vâlcea

Ca urmare a apelului lansat de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pentru ajutorarea familiilor sinistrate din zonele afectate de inundaţiile din luna iulie a acestui an, în judeţele din sudul ţării, în cadrul campaniei umanitare „Solidari cu familiile sinistrate din Oltenia!”, organizată de către Patriarhia Română în colaborare cu Televiziunea Română, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în perioada Postului Adormirii Maicii Domnului, 1-14 august 2014, în toate parohiile şi mănăstirile din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei au fost demarate colecte de bunuri neperisabile, pentru a veni în întâmpinarea nevoilor stringente ale fraților noștri din comunitățile afectate de inundații.

Astfel, prin grija preacuvioşilor părinţi stareţi şi a preacuvioaselor maici stareţe de la aşezămintele monahale, a preacucernicilor părinţi de la parohii, prin dărnicia şi jertfelnicia dreptmăritorilor creştini din Eparhia Oradiei s-au colectat ajutoare materiale însumând 32 tone (32.000 kg) de bunuri neperisabile, după cum urmează: 8.349 kg de făină, 826 kg făină de mălai, 470 kg de griş, 5.488 kg de zahăr, 3.054 kg de orez, 1.313 kg de paste făinoase, 120 kg de sare şi ingrediente, 1.054 kg de cartofi şi legume, 3.150 cutii de conserve, 6.307 litri de ulei, 2.352 litri de apă plată şi minerală, 215 kg detergent, 380 bucăţi de săpun şi 17 litri de săpun lichid, 100 pături şi 1.656 kg articole îmbrăcăminte. De asemenea, s-a strâns şi suma de 1.245 lei ce a fost virată în contul Protopopiatului Horezu, pentru sinistraţi.

Toate produsele colectate, centralizate la sediul celor patru protopopiate din Episcopia Oradiei, au fost transportate cu două autotrenuri având capacitatea de 22 tone fiecare, în mod gratuit, cu sprijinul a două societăţi comerciale din judeţul Bihor, respectiv „Tiger Amira” şi „Eurobonus Oil”, în zilele de marţi, 19 august 2014 şi, respectiv, miercuri, 20 august 2014, fiind distribuite familiilor sinistrate din judeţul Vâlcea, prin intermediul Protopopiatului Horezu din Arhiepiscopia Râmnicului.

Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, adresează mulţumiri clerului şi credincioşilor din Eparhia Oradiei pentru implicarea, solidaritatea, generozitatea şi receptivitatea cu care au răspuns, venind în ajutorul semenilor lor greu încercaţi, aflaţi în lipsuri şi nevoi.