Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Episcopul martir Nicolae Popovici (1903-1960) s-a reîntors la Oradea (parastas și dezvelirea statuii lui)

Episcopul martir Nicolae Popovici (1903-1960) s-a reîntors la Oradea (parastas și dezvelirea statuii lui)

Luni (2 octombrie 2023), la împlinirea a exact 85 de ani de la punerea pietrei de temelie a Bisericii Oradea Vii CFR, din orașul Oradea, numită și „Biserica albastră”, cu participarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei și Chiriarhul locului, a Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și a multor clerici, între ei fiind și Părintele Gheorghe Nemeș, fostul Paroh al bisericii din Oradea Vii și organizatorul acestui eveniment, Părintele Paroh Viorel Samașca-Nemeș, oficialități locale, oaspeți și invitați, între care s-au numărat sculptorul Ovidiu Protopopescu, realizatorul monumentului și Maica Stareță, Stavrofora Cristina Chichernea, de la Mânăstirea Recea, din Județul Mureș, a avut loc ceremonia de dezvelire a Monumentul Ierarhului martir Nicolae Popovici, care a și pus această piatră de temelie, iar prin manifestarea de acum putem spune că se reîntoarce, în chip simbolic, în Eparhia sa. Ceremonia a fost precedată de slujba Parastasului, săvârșită în biserică, pentru odihna sufletului vrednicului de pomenire Episcop Nicolae Popovici, de către cei doi Ierarhi, împreună cu numerosul sobor de clerici (Preoți și Diaconi), din care au făcut parte și Protopopii din Episcopia Oradiei, iar răspunsurile liturgice au fost date de corul „Diacon Nicolae Firu”, al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” , din Oradea, dirijat de Pr. Prof. Ștefan Lakatos.

Îndată după acest moment liturgic, soborul slujitor a ieșit în curtea bisericii, plină de credincioși, tineri, militari, oficialități și oaspeți, unde a avut loc ceremonia propriu-zisă de dezvelire a statuii Episcopului Martir Nicolae Popovici. După imnurile României și Uniunii Europene, interpretate de Corul „General Traian Moșoiu”, din Oradea și dezvelirea statuii, de către elevi militari români din Poliția de Frontieră, a urmat sfințirea acestui monument impunător, în mărime naturală, care îl reprezintă pe vrednicul de pomenire Episcop Martir Nicolae Popovici, fost Episcop al Oradiei, între 1936-1950, în anii grei de dinainte de cel de-al Doilea Război Mondial și de ocupație a Ardealului de Nord, după 1940 fiind scos din scaun și exilat o vreme la Beiuș, apoi la Mânăstirea Cheia, din județul Prahova, unde a fost supravegheat, șicanat și batjocorit de organele de ordine și represiune comuniste și bolșevice, din acea perioadă, până când și-a dat obștescul sfârșit, la vârsta de 57 de ani, tot la Mânăstirea Cheia. A fost înmormântat în satul său natal Biertan, din județul Sibiu, osemintele sale fiind readuse la Oradea și așezate în Biserica cu Lună, doar în data de 23 august 1992, după schimbarea de regim, din România. Iată că acum, acest „Profesor ilustru de teologie și Episcop după inima lui Hristos”, după cum mărturisea despre el, în anul 1990, Profesorul de Teologie Nicolae Neaga, s-a reîntors la Oradea și prin frumoasa statuie din bronz, care i-a fost dedicată și a fost sfințită acum de cei doi Ierarhi: Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie al Oradiei și Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocși din Ungaria.

Un frumos și bogat cuvânt despre evenimentul de acum și despre istoria realizării și aducerii la Oradea, prin sfatul și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie, a statuii Episcopului Nicolae Popovici, de la Biertan, unde se dorea inițial să fie așezată, a rostit Părintele Gheorghe Nemeș, care a fost Paroh multă vreme la Biserica Oradea Vii (sau Biserica albastră), a împlinit de curând 42 de ani de slujire preoțească la biserica parohială orădeană, după pilduitoare și jertfelnică slujire la Homorog și Tinca, și a realizat multe obiective bisericești, istorice și caritativ-sociale la această biserică, la fel ca și în celelalte două parohii unde a slujit anterior, în perioada păstoririi sale. Între acestea s-au numărat și două vizite patriarhale: ale vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist și a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în urmă cu 13 ani.

Maica Stareță Cristina Clichernea, de la Mânăstirea Recea, care l-a cunoscut personal și l-a apreciat foarte mult pe Episcopul Nicolae Popovici, a rostit și ea un cuvânt despre modelul și viața acestui Ierarh vrednic al Bisericii Ortodoxe Române și a primit din partea Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie Ordinul Eparhial „Episcop Roman Ciorogariu”. De asemenea, Diplomă de Recunoștință a primit (post-mortem) și Părintele Ioan Iovan, fostul și renumitul Duhovnic al Mânăstirii Recea, iar Diplome de Prețuire au primit sculptorul Ovidiu Protopopescu și cel care a sprijinit financiar realizarea acestui monument, Domnul Florin Stancu, din Mediaș.

Un cuvânt inspirat, bine documentat, înflăcărat și înălțător, despre râvna, dragostea pentru Dumnezeu, pentru neam și popor, a Episcopului martir Nicolae Popovici, precum și despre pătimirile și jignirile prin care a trecut în viața și activitatea sa arhierească, a rostit Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie al Oradiei, iar un cuvânt despre semnificația acestui eveniment, atât de important pentru generațiile de astăzi și de mâine și pentru vremurile pe care le trăim, prin modelul pe care îl poate inspira, a rostit și Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.

Domnul Colonel Constantin Moșincat, din Oradea, a prezentat câteva cuvinte despre cartea sa, intitulată: „Crucea din suflet – Vlădica Nicolae de strajă la granița de Vest a României Mari” și a vorbit, la rândul său, despre misiunea extraordinară pe care a îndeplinit-o Episcopul Nicolae Popovici, atât pentru Biserica Străbună, cât și pentru Armata Română și Neamul Românesc, al cărui vrednic fiu este.

La final, au fost depuse coroane de flori, din partea Facultății de Teologie, a Liceului Ortodox și a Protopopiatelor din Episcopia Oradiei, iar Corul „Diacon Nicolae Firu”, al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” și câțiva interpreți de muzică populară și folk (Domnica Man și familia Chelu, din Oradea) au cântat cântece românești tradiționale și patriotice, sporind bucuria din sufletele celor prezenți la acest eveniment de suflet și simțire românească, de la Oradea.

Toți participanții au fost invitați la o agapă comună, oferită din partea organizatorilor, adică a Parohiei Oradea Vii CFR (sau a Bisericii albastre), care de acum înainte este străjuită și binecuvântată și de Episcopul martir Nicolae Popovici, a cărui statuie a fost amplasată în curtea ei, la granița de intrare dinspre vest, a Țării noastre.

 

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria