Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Episcopul Roman Ciorogariu al Oradiei pomenit la 80 de ani de la trecerea în veșnicie

Episcopul Roman Ciorogariu al Oradiei pomenit la 80 de ani de la trecerea în veșnicie

Anul acesta, în ziua de joi, 21 ianuarie, s-au împlinit 80 de ani de la trecerea la cele veşnice a vrednicului de pomenire Episcop Roman Ciorogariu al Oradiei (1852-1936), ctitorul reînviatei Episcopii Ortodoxe Române a Oradiei.

Cu acest prilej, sâmbătă, 23 ianuarie 2016, la 80 de ani de când a fost prohodit și înmormântat în Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”, Biserica cu lună din Oradea, necropolă episcopală, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la noua Catedrală Episcopală „Învierea Domnului” și „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea, la Mănăstirea Izbuc și la Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea se va oficia, după Sfânta Liturghie, slujba Parastasului pentru pomenirea Episcopului Roman Ciorogariu al Oradiei.

Veșnica lui pomenire, vrednică de amintire, în veci să fie pomenirea lui!

  

      Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei