Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Etapa judeţeană a concursului Cultură şi spiritualitate românească în Episcopia Oradiei

Etapa judeţeană a concursului Cultură şi spiritualitate românească în Episcopia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, a găzduit sâmbătă, 19 martie 2016, desfăşurarea etapei judeţene, la nivelul judeţului Bihor, a concursului naţional interdisciplinar de limba şi literatura română şi religie Cultură şi spiritualitate românească.

Adresat elevilor de gimnaziu, concursul Cultură şi spiritualitate românească îşi propune să valorifice personalitatea culturală deschisă a elevilor capabili de performanţă din învăţământul preuniversitar, pasionaţi de literatură şi religie, şi are ca obiectiv fundamental promovarea interdisciplinarităţii, prin identificarea arhetipului literaturii de inspiraţie sacră şi valorificând cunoştinţele elevilor despre valorile spirituale româneşti, cu scopul cultivării respectului faţă de acestea şi a asumării lor în viaţa personală.

Desfăşurat sub genericul Frumusețea sacră a lumii, concursul a fost organizat, şi în acest an, pe doua secţiuni,  respectiv Natura între pământ și cer, pentru elevii claselor a V-a şi a VI-a, şi Omul între sacru şi profan, pentru clasele a VII-a şi a VIII-a.

La această etapă a concursului au fost înscrişi 79 de elevi din 21 de şcoli din judeţul Bihor, fapt ce denotă atractivitatea concursului printre elevii bihoreni.

Reprezentantele Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, elevele Miruna Pantiş şi Ariana Porciş au avut o prestaţie de excepţie, ocupând locurile fruntaşe ale competiţiei, la cele două secţiuni, cu 98 şi, respectiv, 97 de puncte. Astfel, la secţiunea dedicată claselor V-VI primele locuri au fost ocupate de către elevele Ariana Marina Porciş, clasa a VI-a, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” – premiul I, Ariana Maria Torj, clasa a VI-a, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” – premiul II şi Natalia Popovici, clasa a V-a, Colegiul Naţional „Iosif Vulcan” Oradea - premiul III. La secţiunea dedicată claselor VII-VIII locurile fruntaşe au fost ocupate de către Miruna Pantiş, clasa a VIII-a, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” – premiul I,  Sânzâiana Jurcă, clasa a VIII-a, Şcoala  Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Oradea – premiul II, Cătălina Ioana Reştea, clasa a VIII-a,  Colegiul Naţional „Iosif Vulcan” Oradea - premiul III.

În felul acesta, elevele Liceului ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, Miruna Pantiş si Ariana Porciş vor reprezenta judeţul Bihor la etapa naţională a concursului, care se va desfăşura la Vânători-Neamţ, în luna mai a acestui an.

De altfel, a devenit o tradiţie ca elevi ai Liceului Ortodox să reprezinte judeţul Bihor la etapa naţională a acestui concurs, în anii şcolari precedenţi elevii şcolii obţinând locul I, în anul şcolar 2012-2013, locul III şi premiu special, în anul şcolar 2013-2014 şi premii speciale, în anul şcolar 2014-2015.

Elevele Liceului Ortodox sunt pregătite pentru acest concurs de către doamnele profesoare Mirela Rus şi Codruţa Caracoancea (limba şi literatura română) şi Florica Popovici (religie ortodoxă).