Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Etapa judeţeană a concursului Cultură şi spiritualitate românească în Episcopia Oradiei

Etapa judeţeană a concursului Cultură şi spiritualitate românească în Episcopia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea a găzduit, sâmbătă, 1 aprilie 2017, desfăşurarea etapei judeţene, la nivelul judeţului Bihor, a concursului naţional interdisciplinar de limba şi literatura română şi religie Cultură şi spiritualitate românească.

Adresat elevilor de gimnaziu, concursul Cultură şi spiritualitate românească îşi propune să valorifice personalitatea culturală deschisă a elevilor capabili de performanţă din învăţământul preuniversitar, pasionaţi de literatură şi de religie, şi are ca obiectiv fundamental promovarea interdisciplinarităţii, prin identificarea arhetipului literaturii de inspiraţie sacră şi valorificând cunoştinţele elevilor despre valorile spirituale româneşti, cu scopul cultivării respectului faţă de acestea şi asumării lor în viaţa personală.

Desfăşurat sub genericul Frumusețea sacră a lumii, concursul a fost organizat, şi în acest an, pe doua secţiuni,  respectiv Natura între pământ și cer, pentru elevii claselor a V-a şi a VI-a şi Omul între sacru şi profan, pentru clasele a VII-a şi a VIII-a.

La această etapă a concursului au fost înscrişi 60 de elevi din 19 şcoli din judeţul Bihor, fapt ce denotă atractivitatea concursului printre elevii bihoreni.

Programul zilei a debutat cu un moment de rugăciune, desfăşurat în Paraclisul „Sfântul Ierarh Niceta de Remesiana” al liceului, la finalul căruia Părintele Profesor Radu Rus, consilier pentru învăţământ în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, a transmis elevilor participanţi mesajul de binecuvântare şi încurajare din partea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, şi le-a împărţit iconiţe din partea Chiriarhului.

La rândul său, Părintele Profesor Florin Negruţiu, inspector şcolar pentru disciplina religie, i-a felicitat pe elevi pentru calificarea la etapa judeţeană a concursului şi le-a urat succes în elaborarea unor lucrări cât mai frumoase şi mai expresive.

A urmat desfăşurarea propriu-zisă a concursului, în care, pe parcursul a două ore, elevii au avut de elaborat două compuneri pe baza unor texte suport, liric şi epic, valorificând mesajul acestora şi experienţa lor de lectură.

Comisia de evaluare a lucrărilor scrise a fost alcătuită din echipe mixte de profesori de limba şi literatura română şi religie, aşa încât evaluarea să fie cât mai obiectivă.

La finalul concursului, potrivit rezultatele înregistrate în urma evaluării, la secţiunea dedicată claselor V-VI primele locuri au fost ocupate de către elevele Andreea Sabău, clasa a VI-a, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea – premiul I, Patricia Reştea, clasa a VI-a, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea – premiul al II-lea şi Denisa Şandor, clasa a VI-a, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Oradea - premiul al III-lea. La secţiunea dedicată claselor VII-VIII locurile fruntaşe au fost ocupate de către Antonia Şandra, clasa a VIII-a, Colegiul Naţional „Iosif Vulcan” Oradea – premiul I,  Ariana Torj, clasa a VII-a, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” – premiul al II-lea şi Andreea Dobra, clasa a VIII-a, Şcoala  Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Oradea – premiul al III-lea.

În felul acesta, elevele Andreea Sabău de la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, şi Antonia Şandra de la Colegiul Naţional „Iosif Vulcan” Oradea, vor reprezenta judeţul Bihor la etapa naţională a concursului, care se va desfăşura la Mănăstirea Putna, în luna mai a acestui an.

De altfel, a devenit o tradiţie ca elevi ai Liceului Ortodox să reprezinte judeţul Bihor la etapa naţională a acestui concurs, în anii şcolari precedenţi elevii şcolii obţinând de fiecare dată locuri fruntaşe şi la nivel naţional.  

Elevele Liceului Ortodox sunt pregătite pentru acest concurs de către profesoarele Codruţa Caracoancea şi Mirela Rus (limba şi literatura română) şi Florica Popovici (religie ortodoxă).