Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Evenimente culturale la Centrul Eparhial din Oradea

Evenimente culturale la Centrul Eparhial din Oradea

Lansarea albumului Amintiri din călătorie (volumul II)

Prezentarea revistei eparhiale Legea Românească, numărul 1 din 2019

 

 În Editura Episcop Nicolae Popovici a Episcopiei Oradiei a apărut recent volumul II din colecția Amintiri din călătorie, sub formă de album, volum așezat sub auspiciile aniversării a 20 de ani de la primirea cerescului dar al arhieriei și împlinirii a 12 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie în istoricul tron vlădicesc orădean.

Cartea este împărțită în trei mari capitole, Biserica, Școala și Filantropia, cuprinzând cele mai importante evenimente și activități pastoral-misionare și liturgice, cultural-educaționale și filantropice desfășurate în cuprinsul Eparhiei Oradiei, precum și participările Ierarhului Oradiei la evenimente deosebite la Sfânta Patriarhie sau în alte eparhii ale Bisericii Ortodoxe Române, din țară sau de peste hotare, dar și în alte Biserici Ortodoxe surori, materiale publicistice redactate de ostenitorii și colaboratorii Biroului de Presă al Episcopiei Oradiei, de la protopopiate, de la școlile teologice din eparhie și de la Inspectoratul școlar județean Bihor, și transmise, prin Biroul de Presă eparhial, către canalele de comunicare media ale Patriarhiei Române, respectiv părțile componente ale Centrului de Presă Basilica, vreme de doi ani, 2017-2018.

De asemenea, Editura Episcopiei Oradiei a dedicat primul număr din anul 2019 al revistei eparhiale Legea Românească celui de-al șaselea Chiriarh al Oradiei, Preasfințitul Părinte Sofronie, la aniversarea celor două momente de referință din viața Preasfinției Sale și a Eparhiei Oradiei.

Cu acest prilej, luni, 10 iunie 2019, de la ora 12, în paraclisul de la Centrul Eparhial al Episcopiei Oradiei va avea loc, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Sofronie, lansarea festivă a albumului Amintiri din călătorie, volumul II, și a revistei eparhiale Legea Românească, numărul 1 din 2019.

 

  

Biroul de presă al Episcopiei Oradiei