Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Evenimente culturale şi ştiinţifice la Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea

Evenimente culturale şi ştiinţifice la Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, la Liceul Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea, a avut loc, miercuri, 25 ianuarie, respectiv joi, 26 ianuarie, o sesiune de comunicări ştiinţifice, prilejuită de proclamarea anului 2017 ca Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

Evenimentul s-a bucurat de o participare și de o asistență numeroasă din partea elevilor și a profesorilor de la clasele cu profil teologic, cu atât mai mult cu cât în această perioadă a anului școlar, în săptămâna dinaintea sărbătorii Sfinților Trei Ierarhi Vasile, Grigorie și Ioan, patronii învățământului teologic ortodox, în cadrul Liceului Ortodox orădean se organizează mai multe evenimente culturale și artistice, sub genericul „Zilele Școlii”.

În contextul aniversării Unirii de la 24 ianuarie 1859, evenimentul a debutat cu o  prezentare istorică, făcută de către domnul Florin Oros, profesor la catedra de istorie, a evenimentelor premergătoare actului Unirii, prezentare urmată de reprezentarea scenică a unei scurte piese de teatru, care a surprins realitățile sociale ale poporului român din timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza. Elevii care au dat viață personajelor din acea perioadă au fost pregătiți de către doamna profesoară Ramona Urdea.

Lucrările sesiunii s-au desfășurat pe două secțiuni. La secțiunea dedicată profesorilor, Pr. Prof. Alin Sonea a prezentat Icoana în lumea de azi, iar Pr. Prof. Alexandru Dulca a prezentat lucrarea cu tema Sfântul Ioan Damaschin, apologet al icoanei. Pr. Prof. Dorel Leucea a vorbit despre Sinodul al VII-lea ecumenic de la Constantinopol (787) – biruința Bisericii asupra ereziilor.

La secțiunea dedicată elevilor, aceştia au prezentat mai multe teme, după cum urmează: Valentin Corb (XII A) – Rolul sfintelor icoane în Biserica Ortodoxă; Ionel Roșu (XI A) – Reprezentări iconografice ale Sfintei Treimi; Cătălin Balint (X A) – Primele icoane ale Mântuitorului Hristos și ale Fecioarei Maria; Gabriel Țoța (X A) – Viața şi activitatea Sfântului Evanghelist Luca; Daniel Domocoș (X A) – Icoana – obiect de artă sau de cult?; Andrei Baciu (XI A) – Aspecte ale prigoanei regimului comunist asupra Bisericii Ortodoxe Române; George Sabău (XII A) – Patriarhul Justinian Marina (1948-1977); Mirel Fanya (XI A) – Făclii aprinse în întunericul temniței.

Toate lucrările elevilor și ale profesorilor participanți vor apărea pe parcursul anului în revista școlii - Spes Orthodoxiae, precum și în revista Legea Românească a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, fiind astfel accesibile tuturor celor care doresc să cunoască cât mai multe informații legate de teologia icoanei, precum și despre activitatea marilor iconari din istoria Bisericii Ortodoxe sau despre apărătorii şi mărturisitorii credinţei în perioada comunistă.

În încheierea evenimentului, Părintele Profesor Radu Rus, directorul Liceului, a vorbit despre semnificaţia anului omagial şi comemorativ 2017 în Patriarhia Română şi a felicitat cadrele didactice și elevii implicaţi în organizarea activităţilor derulate, iar Părintele Profesor Dorel Leucea, director adjunct al Liceului Ortodox, i-a premiat pe elevii care s-au implicat activ în desfășurarea proiectului recent încheiat „Sfinții de lângă noi”.