Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Expoziție de obiecte bisericești din tezaurul Arhiepiscopiei Dunării de Jos la Oradea

Expoziție de obiecte bisericești din tezaurul Arhiepiscopiei Dunării de Jos la Oradea

Cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, marți, 12 noiembrie 2019, în Palatul Princiar din cadrul Muzeului Orașului Oradea - Complex cultural, a avut loc vernisajul expoziției de artă sacră Spiritualitate creștină la Dunărea de Jos, în organizarea Muzeului Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos, a Muzeului Orașului Oradea – Complex cultural și a Asociației culturale Pictor Octavian Smigelschi din Sibiu.

La Eveniment au luat parte Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfințitului Părinte Virgil, Episcop Greco-Catolic de Oradea, Preacucernicul Părinte Cosmin Ilie, directorul Muzeului Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos și consilier cultural al Arhiepiscopiei Dunării de Jos, Doamna Angela Lupșea, directorul Muzeului Orașului Oradea - Complex cultural, Domnul Alexandru Chituță, șef secție la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu și președintele Asociației culturale Pictor Octavian Smigelschi din Sibiu, dar și preoți și personalități ale vieții religioase și culturale din Oradea.

Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a subliniat în cuvântul rostit în cadrul vernisajului că obiectele prețioase din expoziția Spiritualitate creștină la Dunărea de Jos fac parte, prin frumusețea și simbolismul lor, din patrimoniul cultural național și universal:

„Bazinul Dunării înseamnă o continuitate de spiritualitate europeană, dinspre apus spre răsărit, în sensul în care curge fluviul, iar noi, cei din Crișana, ne aflăm tot în bazinul Dunării, căci râul Crișul Repede, după ce se unește cu Crișul Alb și cu Crișul Negru, se varsă în Tisa care, la rându-i, se varsă în Dunăre, iar Dunărea curge apoi spre mare.”

„Suntem bucuroși să ne întâlnim, aici, la Oradea, cu obiecte deosebite de patrimoniu din Arhiepiscopia Dunării de Jos, un spațiu privilegiat al spiritualității românești și care înseamnă foarte mult pentru istoria poporului român, unde a propovăduit Evanghelia Mântuitorului Iisus Hristos Apostolul cel Întâichemat, Sfântul Andrei, și unde au fost descoperite foarte multe vestigii paleocreștine, inclusiv mormântul unui creștin pe care Înaltpreasfințitul Părinte Casian al Dunării de Jos l-a numit Inocens sau Inocențiu, cel nevinovat, ce este expus acum la Galați.”

„Dorim să mulțumim Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Casian al Dunării de Jos pentru inițiativa și binecuvântarea oferită ca această expoziție să poposească și la Oradea, și felicităm pe părintele director al Muzeului Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos pentru grija față de patrimoniul Bisericii și efortul depus în aducerea și amenajarea expoziției la Oradea, pe domnul curator și pe gazdele noastre de la Muzeul Orașului Oradea -  Complex cultural pentru tot ceea ce fac pentru iubitorii de spiritualitate și cultură din Oradea, care au posibilitatea să viziteze și expoziția de față.”

 

Curatorul expoziției, Domnul Alexandru Chituță a făcut o prezentare generală a expoziției, subliniind faptul că obiectele îmbiate spre a fi admirate au fost restaurate de curând, redându-li-se strălucirea de odinioară, prin grija Înaltpreasfințitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos și a colaboratorilor de la Muzeul Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos.

Părintele Cosmin Ilie, consilier cultural la Arhiepiscopia Dunării de Jos și director al muzeului Arhiepiscopiei a adus mulțumiri conducerii Muzeului Orașului Oradea – Complex cultural și muzeografilor care și-au dat concursul pentru ca obiectele să fie puse în valoare în spațiul oferit.

Directorul Muzeului Orașului Oradea – Complex cultural, Doamna Angela Lupșea, a mulțumit celor doi ierarhi pentru prezență, precum și reprezentantului Arhiepiscopiei Dunării de Jos și domnului curator pentru că au adus exponatele de patrimoniu bisericesc de la Galați și la Oradea, exprimându-și bucuria de a putea fi gazdă unei astfel de expoziții ce prezintă orădenilor obiecte de artă bisericească de o valoare spirituală și materială incontestabilă.

Expoziția itinerantă Spiritualitate creștină la Dunărea de Jos, ce a fost expusă anul acesta în mai multe orașe din România, aduce în fața publicului vizitator un remarcabil fond de obiecte bisericești reprezentative pentru secolele XVII - XIX din întinsul Arhiepiscopiei Dunării de Jos și urmărește să pună în circuitul cultural-național valorile de artă religioasă ce se regăsesc adunate în tânărul Muzeu al Istoriei, Culturii și Spiritualității Creștine de la Dunărea de Jos. Expoziția se dorește a fi un moment de reflecție serioasă asupra moștenirii spirituale lăsate de înaintași și o responsabilizare pentru conservarea și valorificarea valorilor patrimoniale bisericești.

Pe parcursul a două luni de zile, vizitatorii orădeni, bihoreni și din alte colțuri ale țării și lumii pot admira inestimabile exemplare de carte veche, două manuscrise de muzică psaltică (de la Mănăstirea Neamț și Mănăstirea Măxineni), zece tipărituri (Cazania lui Varlaam din 1643, Biblia de la Blaj din 1759, Evangheliar bilingv greco-român, tipărituri brâncovenești, etc.), obiecte de artă minoră precum potire, cădelnițe, dar și icoane de patrimoniu.

 Pr. Cristian Rus