Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Expoziție de obiecte bisericești din tezaurul Episcopiei Tulcii la Oradea

Expoziție de obiecte bisericești din tezaurul Episcopiei Tulcii la Oradea

Cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei și a Preasfințitului Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, marți, 9 octombrie 2018, în cadrul Muzeului Orașului Oradea - Complex cultural, a avut loc vernisajul expoziției de artă sacră Tezaur - Episcopia Tulcii, în organizarea Episcopiei Tulcii, a Muzeului Național Brukenthal din Sibiu și a Asociației culturale Pictor Octavian Smigelschi din Sibiu.

La Eveniment au luat parte Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei și Preasfințitului Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Doamna Angela Lupșea, directorul Muzeului Orașului Oradea - Complex cultural, Domnul Ionuț Ciorba, director adjunct al muzeului, Domnul Alexandru Chituță, șef secție Muzeul Național Brukenthal din Sibiu, precum și numeroși preoți și personalități ale vieții culturale din Oradea.

Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii a subliniat în cuvântul rostit la vernisaj că expoziția reprezintă un omagiu adus făuritorilor Marii Uniri din 1918, dar și celor care s-au jertfit pentru unirea Dobrogei cu țara mamă, în anul 1878:

„Este o bucurie deosebită pentru noi de a ne afla astăzi la Oradea, pentru a vernisa această expoziție itinerantă, ce a fost expusă în mai multe orașe importante din țară. A venit momentul ca aici, la brazda de vest a țării, să aducem tezaurul nostru de la brazda de est, de la Tulcea, în mijlocul dumneavoastră, spre a vă invita la o cuminecare a frumosului și a artei noastre bisericești. Bucuria este sporită și pentru faptul că ne aflăm în anul în care aniversăm Centenarul Marii Uniri, când ne aducem aminte de făuritorii Marii Uniri, dar este și un omagiu pentru cei care, în anul 1878, după Războiul de Independență, au înfăptuit unirea Dobrogei cu patria mamă. Anul acesta, la 14 noiembrie, noi dobrogenii vom sărbători 140 de ani de la revenirea Dobrogei în sânul țării, un eveniment ce a adus un reviriment pentru viața socială și bisericească a Dobrogei.”

În cuvântul său, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a arătat că obiectele din expoziția Tezaur – Episcopia Tulcii fac parte, prin frumusețea și simbolismul lor, din patrimoniul cultural universal:

„Întâmpinăm cu multă bucurie pe Preasfințitul Părinte Visarion al Tulcii și frumoasa colecție pe care ne-o îmbie spre încântare sufletească. Preasfinția Sa vine împreună cu obiecte de patrimoniu din celălalt capăt de țară, un loc al multiculturalității și al pluriconfesionalismului, al multilingvismului, polietnic, în partea de vest a țării, la marginea dinspre apus, unde situația se prezintă într-un fel asemănător, pentru că și aici este un loc multicultural, pluriconfesional și multietnic, și, în felul acesta, din două parți ale țării care reprezintă nu numai Europa, ci și lumea în miniatură, se întinde, dintr-o parte într-alta, o punte frumoasă între marginile țării, între comunitățile care trăiesc acolo și aici.”

„Expoziția este foarte importantă pentru că reflectă și este nu doar tezaurul Episcopiei Tulcii, ci este și parte a tezaurului național și, totodată, parte a patrimoniului universal, pentru că frumusețea exponatelor și bogăția în sine a colecției dovedesc faptul că nu ne putem mărgini doar la simplele cadre ale țării noastre sau ale Eparhiei Tulcii, deoarece avem ocazia să admirăm artefacte ce țin de artele minore, respectiv orfevrărie, arta textilelor, ce poartă însă pecetea creștinismului comun, a Bisericii nedespărțite.”

Curatorul expoziției, Domnul Alexandru Chituță a făcut o prezentare generală a expoziției, subliniind faptul că aceasta este rodul unei munci de câțiva ani, vreme în care obiectele au fost adunate și restaurate, redându-li-se strălucirea de odinioară, prin grija Episcopului Visarion al Tulcii și cu sprijinul Muzeului Brukenthal din Sibiu. Au fost aduse mulțumiri conducerii Muzeului Orașului Oradea și muzeografilor care și-au dat concursul pentru ca obiectele să fie puse în valoare în spațiul oferit, aceștia primind din partea Ierarhului Tulcii diplome de recunoștință și câte o icoană.

Directorul Muzeului Orașului Oradea – Complex cultural, Doamna Angela Lupșea, a mulțumit celor doi ierarhi pentru prezență, exprimându-și bucuria de a putea fi gazdă unei astfel de expoziții ce prezintă orădenilor mai puțin familiarizați cu arta bisericească obiecte de tezaur ce se înscriu în arta scară.

Expoziția itinerantă Tezaur – Episcopia Tulcii, ce a fost expusă anul acesta în mai multe orașe din România, aduce în fața publicului vizitator un remarcabil fond de obiecte bisericești reprezentative pentru secolele XVIII, XIX și XX din Dobrogea de Nord și urmărește să repună în circuitul cultural-național valorile de artă religioasă ce se regăsesc în bisericile și mănăstirile tulcene. Expoziția se dorește a fi un moment de reflecție serioasă asupra moștenirii spirituale lăsate de înaintași și o responsabilizare pentru conservarea și valorificarea valorilor patrimoniale bisericești.

Pe parcursul a aproape două luni de zile, vizitatorii orădeni și bihoreni pot admira inestimabile obiecte de artă minoră precum Evanghelii ferecate, potire, cruci de procesiune, cruci cu postament, cruci pectorale, chivote și cădelnițe, dar și icoane, între care se distinge o icoană de mari dimensiuni reprezentând pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ferecată în argint, datând din anul 1833.