Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Expozitiei de icoane pe sticlă în Parohia Beznea

Expozitiei de icoane pe sticlă în Parohia Beznea

În Duminica Floriilor, 24 aprilie 2016, credincioșii Parohiei Beznea din Protopopiatul Oradea, Eparhia Oradiei, prezenți într-un număr mare la biserică, au avut parte, pe lângă bucuria întâmpinării și primirii Domnului Hristos, Împăratul tuturor, și de un alt motiv de bucurie duhovnicească, pricinuită de a doua ediție a  expoziției de icoane pe sticlă, pictate cu multă dragoste de un grup de elevi din parohie, sub atenta îndrumare a domnului Marius Șchiop, profesorul de religie al Școlii Gimnaziale Nr.1 Beznea. Lucrările au fost realizate în cadrul orei de opțional „Icoana din sufletul copilului”, desfășurată pe lângă ora de religie, cu sprijinul financiar al parohiei.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, icoanele pictate de copii au fost expuse încă de dimineață în sfânta biserică, iar la finalul Sfintei Liturghii a avut loc vernisajul expoziției, după un cuvânt al părintelui paroh Ioan Cohuț, care a evidențiat munca micilor iconari și implicarea deosebită a profesorului coordonator, mulțumindu-le tuturor în numele credincioșilor din parohie pentru strădania lor și pentru bucuria deosebită pe care au adus-o tuturor în această zi de mare praznic Totodată, părintele paroh şi-a exprimat speranța că tot mai mulți copii vor participa atât la cursul de pictură bisericească, cât și la alte proiecte organizate de profesorul de Religie și de parohie. De asemenea, profitând de ocazie, Preacucernicia sa și-a exprimat nădejdea că împreună cu credincioșii va putea sprijini financiar toate aceste proiecte.

Pentru ca bucuria să fie deplină, în încheiere, un grup de eleve care în urmă cu câteva zile au participat cu succes la Festivalul Județean de Pricesne „La umbra Crucii Tale”, coordonate de preotul paroh, profesorul de religie și doamna profesor pensionar Florica Gaje, au susținut un scurt concert de pricesne specifice Postului Mare.

La final, copiii au fost invitați  să participe la o agapă organizată în cinstea lor.