Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Familiilor îndoliate ale românilor decedaţi în urma exploziei produse la o uzină chimică din Cehia

Familiilor îndoliate ale românilor decedaţi în urma exploziei produse la o uzină chimică din Cehia

       Cu multă tristeţe am aflat vestea trecerii neaşteptate din această viaţă a celor cinci muncitori români în urma exploziei produse lauzina chimică din localitatea KralupynadVltavou din Cehia.

        În aceste momente grele de suferinţă şi durere pentru familii, colegi şi pentru toţi cei care i-au cunoscut, le adresăm tuturor un cuvânt părintesc de mângâiere sufletească şi vă încredinţăm de întreaga noastră compasiune.

        Ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morţii, să odihnească cu drepţii sufletele celor ce au trecut la Domnul, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit, iar pe cei îndoliați și îndurerați săîi întăreascăîntru nădejdea Învierii celei de obște și a iubirii milostive a Preasfintei Treimi.

        Veşnica lor pomenire din neam în neam!

        Cu părinteşti condoleanţe şi binecuvântări, pentru familiile îndurerate,

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

  

Biroul de presă al PatriarhieiRomâne