Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival coral de Rusalii în Eparhia Oradiei

Festival coral de Rusalii în Eparhia Oradiei

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în ajunul Duminicii Pogorârii Duhului Sfânt, 22 iunie 2013, la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, s-a desfăşurat tradiţionalul Festival coral de Rusalii, fiind pentru al doilea an consecutiv când festivalul are loc în catedrala propriu-zisă.

La festival au participat cinci formaţii corale din Oradea. Debutul a fost făcut de corul de copii „Îngeraşii” al Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi „Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei” din Oradea, dirijat de Părintele Nicolae Alexandru Pop, vicar eparhial, voci care au încântat, ca de fiecare dată, prin gingăşia şi puritatea specifice vârstei.

Corul „Sfinţii Melozi” al tinerilor de la noua Catedrală Episcopală din Oradea, a venit să completeze elanul şi frumuseţea tinereţii, transpuse în interpretarea pieselor religioase din perioada post-pascală, spre mărirea lui Dumnezeu.

Tot din rândul tinerilor, s-a făcut remarcat corul „Diacon Nicolae Firu” al elevilor teologi de la Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea, dirijat de Părintele Arhid. Prof. Ştefan Lakatos, cor care a realizat o interpretare profesională a pieselor muzicale.

Într-un alt registru, cel al gravităţii, corul „Sfântul Niceta de Remesiana” al adulţilor de la noua Catedrală Episcopală din Oradea, a venit să completeze paleta vârstelor şi a diversităţii muzicale, religioase, pentru ca, în cele din urmă, corul „Sfântul Maxim Mărturisitorul” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, dirijat de Părintele Conf. Univ. Dr. Mihai Brie, să realizeze un final apoteotic de execuţie muzicală.

Toate corurile au interpretat piese religioase specifice perioadei Penticostarului şi sărbătorii Cincizecimii, piese preluate din repertoriul muzical religios naţional şi internaţional.

La finalul festivalului, Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a felicitat toate formaţiile corale împreună cu dirijorii lor, urându-le tuturor celor prezenţi sărbători binecuvântate şi fericite, şi şi-a exprimat bucuria permanentizării acestui festival, care a progresat, de la un an la altul, aducând multă mângâiere şi bucurie duhovnicească.

La eveniment au participat preoţi din eparhie, numeroşi credincioşi, părinţi, elevi, profesori de religie şi alte cadre didactice de la şcolile din judeţul Bihor.

Menţionăm că Festivalul coral de Rusalii din Eparhia Oradiei a debutat, la iniţiativa şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Chiriarhul Oradiei, în anul 2009, aflându-se la a cincea ediţie.