Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de colinde în Parohia Gepiu

Festival de colinde în Parohia Gepiu

Pe data de 17 decembrie 2017, în Parohia Gepiu s-a organizat un frumos festival de colinde, aflat la cea de-a șasea ediție. Festivalul a avut loc la Căminul cultural din localitatea Gepiu și a fost organizat de către Primăria Comunei Gepiu, cu implicarea directă a domnului primar Ioan Purge, evenimentul adresându-se tuturor credincioșilor comunei. Anul acesta Parohia Gepiu s-a implicat activ în acest eveniment, părintele paroh Călin Ovidiu Popa, invitând la acest festival Corala preoților din Protopopiatul Tinca, unde părintele paroh îndeplinește și ascultarea de secretar administrativ.

Astfel, în prezența unui număr mare de credincioși, a oficialităților centrale și locale, dar și a preaonoratului părinte protopop Vasile Popa, preoții invitați au deschis festivalul, interpretând douăsprezece colinde, aducând în sufletele credincioșilor prezenți emoția și bucuria acestei perioade premergătoare praznicului Nașterii Domnului. Din corala preoțească fac parte: pr. Vasile Marius Dobra, Parohia Căpâlna; pr. Cristian Hârca, Parohia Gepiu Colonie; pr. Emilian Antoniu Sala, Parohia Cărăndeni; pr. Cristian Doru Avram, Parohia Râpa; pr. Paul Taloi, Parohia Dumbrăvița Mică; pr. Dan Marcel Iluța, Parohia Gepiș; pr. Radu Petru Crișan, Parohia Călacea; pr. Mihai Vasile Plaștin, Parohia Boiu; pr. Cristinel Viorel Bulzan, Parohia Cărăsău; pr. Ionuț Andrei Laza,  Parohia Holod; pr. Nicolae Eugen Letea, Parohia Hodișel; pr. Nicolae Munteanu,  Parohia Bicăcel; pr. Aurel Iuonoi, Parohia Miheleu și pr. Călin Ovidiu Popa, Parohia Gepiu. De altfel, pe întreaga perioadă a Postului Crăciunului, corul format din preoți ai Protopopiatului Tinca au participat la programe și seri duhovnicești în parohiile pe care aceștia le păstoresc, dar și la alte programe unde sunt invitați.

În cadrul festivalului au mai colindat Grupul vocal de colindători „Corinteii” al Liceului de Arte Oradea, coordonați de către profesorii Aurica și Florin Bonțu, Ansamblul „Doina Gepiului”, în colaborare cu formația „Lioara” și cu soliștii Alexandra Creț, Andrada Abrudan și Claudia Gui, conduși  de coregraful Mircea Dărăban. Acestora s-au alăturat și soliștii: Maria Secan, Dragoș Negruțiu, Bianca Popa, Elena Mihuța, Maria Ursana, Natalia Hălmăgean, Andrada Oros și Adi Balint.

La finalul programului în care au răsunat colinde și au fost prezentate frumoase tradiții și obiceiuri populare locale, cei prezenți s-au bucurat foarte mult de iniţiativa organizării unui astfel de festival şi şi-au exprimat speranţa că acest festival se va organiza și în anii următori.