Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de colinde la Aleşd

Festival de colinde la Aleşd

Duminică, 8 decembrie 2013, Biserica „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din oraşul Aleşd, Episcopia Oradiei, a găzduit cea de a patra ediţie a Festivalului de colinde şi tradiţii creştine. Evenimentul a fost organizat, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, de parohia Aleşd II, în parteneriat cu Primăria Aleşd şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor.

Devenit deja o tradiţie, evenimentul cultural are loc în fiecare an în preajma sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae. Spectacolul a avut ca invitaţi grupuri corale şi solişti din judeţul Bihor: grupuri de copii şi adulţi din parohiile Subpiatră, Ortiteag, Butan-Măgeşti, Cuzap, Bălnaca, Peştiş, corul parohiei gazdă, corul bisericii din Vadul Crişului, corul „Păstrăvarii Bulzului”, dar şi corurile Şcolii Generale din Hotar, Borod – Valea Mare, Peştiş şi corul Şcolii Generale „Constantin Şerban”, corul Colegiului Tehnic „Alexandru Roman” şi corul Fundaţiei „Copiii dragostei” din Aleşd. Au colindat şi soliştii Violeta Gherman din Oradea, Radu Ilea Turcuş şi Mădălina Ilea din Lugaşu de Jos, Corina Lele din Aleşd, şi Nicoleta Ştef din Subpiatră.

Festivalul are menirea de a reînnoi tradiţia strămoşilor noştri şi de a vesti Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, prin aceste cântări îngereşti.

„În preajma sărbătorii Naşterii Domnului ne-am obişnuit să organizăm Festivalul de colinde şi tradiţii creştine. Dorim prin aceasta să vestim naşterea Domnului Iisus Hristos, cu speranţa că în această perioadă să reuşim să oferim un adăpost Pruncului Iisus, în inimile noastre. Prin sunetul colindelor trezim sentimentul iubirii faţă de Mântuitorul Iisus Hristos. Mulţumim tuturor celor care s-au implicat, preoţi, cadre didactice, precum şi bunii creştini care, prin grija lor, au adunat copii de la 5-6 ani până la oameni în toată firea, creând prin aceasta un liant între generaţii” a declarat pr. Ovidiu Bocşan.

Evenimentul a avut loc începând cu ora 14, după săvârşirea Sfintei Liturghii. Elementul de noutate din acest an l-a reprezentat prezenţa juriului format din Domnii Miron Blaga şi Aurel Moţ din partea Centrului Judeţean pentru Conservare şi Promovarea Culturii Tradiţionale din Bihor.

La final, colindătorii au fost răsplătiţi cu cozonaci de post, nuci şi mere, premii în bani, precum şi o diplomă de participare. Locul I afost ocupat de grupul de colidători din Butan-Măgeşti, locul II i-a revenit grupului de colindători de la Colegiul Tehnic „Alexandru Roman” din Aleşd, iar locul III a fost împărţit de grupul de colindători din Ortiteag şi solista Mădălina Ilea din Lugaşu de Jos. Juriul a oferit menţiuni solistelor Nicoleta Ştef din satul Subpiatră şi Violeta Gherman din Oradea, dar şi grupurilor de colindători din Peştiş şi Bălnaca.