Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de pricesne „La Umbra Crucii Tale” în Protopopiatul Tinca, ediția a III-a

Festival de pricesne „La Umbra Crucii Tale” în Protopopiatul Tinca, ediția a III-a

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, în parteneriat cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Protopopiatul Ortodox Român Tinca, Asociația Părinți pentru Ora de Religie - Filiala Bihor și Asociația Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei, a organizat, și în acest an, festivalul de pricesne „La umbra Crucii Tale” – ediția a III-a.

Astfel, în ziua de 22 martie 2018, au fost invitați să participe la festival grupuri de elevi de la toate unitățile școlare din cuprinsul Protopopiatului Tinca. Căminul cultural din localitatea Tinca a fost locația gazdă pentru cei peste 400 de participanți: preoți, profesori, părinți și elevi.

La frumosul eveniment au luat parte, din partea Inspectoratului Școlar Județean, Preacucernicul Părinte Prof. Florin Negruțiu, Inspector școlar de Religie; din partea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, Preacucernicul Părinte Protoiereu Prof. Radu Valer Rus, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Centrului eparhial al Episcopiei Oradiei și director al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea; din partea Asociației Părinți pentru Ora de Religie – Filiala Bihor, doamna avocat Alina Bonchiș, alături de doamna Mihaela Coste, președintă APOR Salonta; din partea Asociației Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei, doamna președinte Viorica Cherteș.

După ce s-a rostit rugăciunea „Tatăl nostru”, Preacucernicul Părinte Călin Ovidiu Popa, secretar al Protopopiatului Tinca, în calitate de prezentator al festivalului și în numele organizatorilor, a adresat tuturor călduroasa urare de bun venit. Au fost aduse mulțumiri tuturor preoților, profesorilor de religie, părinților și copiilor participanți pentru jertfă și osteneală, fiind felicitați pentru frumoasa colaborare dintre Biserică-Școală-Familie ce are loc în parohiile Protopopiatului Tinca.

În debutul festivalului, ca un element surpriză și plin de emoție, s-a desfășurat festivitatea de premiere a parohiilor din Protopopiatul Tinca participante la Concursul Național Cultural-Artistic „Unirea: libertate și unitate”. Concursul face parte din manifestările dedicate anului 2018, declarat în Patriarhia Română ca „Anul omagial al unității de credință și de neam” și „Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918” și este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Român, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, în perioada 21 noiembrie 2017 – 21 mai 2018.

Părintele Călin Ovidiu Popa a făcut o scurtă prezentare a conceptului acestui concurs și a arătat că în cadrul acestuia s-au înscris 9 parohii, iar în urma evaluării și jurizării desfășurate la sediul Protopopiatului Tinca, la data de 13 martie 2018, a fost declarat câştigător al concursului, la nivelul Protopopiatului Tinca, proiectul intitulat „Iubire și unire”, iniţiat şi implementat de un grup de 16 copii din Parohia Salonta II, coordonaţi de doamna Gabriela Buda, profesor de religie la  Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta și Preacucernicul Părinte paroh Mircea Vinter. Pe locurile următoare s-au clasat proiectele: „Unitatea de neam și credință” – locul II, al copiilor din Parohia Salonta I, coordonaţi de părintele paroh Nicolae Marian, alături de domnișoara Maria Bronț, profesor de religie şi „Toți pentru un deziderat: Unirea” “ – locul III, al copiilor din Parohia Tinca, coordonaţi de părintele paroh Mihai Ninel Iancu și Marioara Balogh, profesor de religie. Au primit mențiune copiii din parohiile Avram Iancu, Călacea, Ciumeghiu, Cociuba Mare, Ghiorac și Holod.

          După înmânarea diplomelor, părintele secretar a anunțat cele 20 de grupuri corale care s-au înscris la festivalul de pricesne, cuprinzând în total un număr de peste 250 de elevi de la unitățile de învățământ gimnazial și liceal din parohiile Protopopiatului Tinca, după cum urmează:

 1. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Avram Iancu, Parohia Ortodoxă Avram Iancu, îndrumați de rapsodul Sandu Condoroș, de profesor Liliana Irimieș și Preacucernicul Părinte Paroh Nicolae Sabău;
 2. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Batăr, Parohia Ortodoxă Batăr, îndrumați de Profesor Daniel Ardelean și Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Trif;
 3. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Brătești, coordonați de Preacucernicul Părinte Emanuel Juncu;
 4. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Călacea, coordonați de Preacucernicul Părinte Radu Petru Crișan;
 5. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Căpâlna, Parohia Ortodoxă Căpâlna, îndrumați de Profesor Delia Borza și Preacucernicul Părinte Paroh Vasile Dobra;
 6. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Ciumeghiu, Parohia Ortodoxă Ciumeghiu, îndrumați de Profesor Dana Butișcă și Preacucernicul Părinte Paroh Florin Marius Buștea;
 7. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Cociuba Mare, Parohia Ortodoxă Cociuba Mare, îndrumați de doamna director profesor Cristina Anca și Preacucernicul Părinte paroh Alin Dorin Iancu;
 8. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Gepiș, coordonați de Precucernicul Părinte Dan Marcel Iluța;
 9. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Ghiorac, Parohia Ortodoxă Ghiorac, îndrumați de Profesor Ion Ianoș și Preacucernicul Părinte Paroh Remus Iga;
 10. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Girișul Negru, coordonați de Precucernicul Părinte Florin Voropciuc;
 11. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Gurbediu, coordonați de precucernicul părinte Florentin Emanuel Dagău;
 12. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Holod, Parohia Ortodoxă Holod, îndrumați de doamna Alexandra Mețingher și Preacucernicul Părinte Ionuț Andrei Laza;
 13. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Husasău de Tinca, Parohia Ortodoxă Oșand, îndrumați de profesor Maria Dana Nistor și Preacucernicul Părinte paroh Emanuel Radu Petrean;
 14. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Râpa, coordonați de precucernicul părinte Cristian Doru Avram;
 15. Grupul elevilor de la Colegiul Național „Teodor Neș” – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta I, îndrumați de Profesor Maria Bronț și Preacucernicul Părinte paroh Nicolae Marian;
 16. Grupul elevilor de la Colegiul Național „Teodor Neș” – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta II, îndrumați de Profesor Gabriela Buda și Preacucernicul Părinte paroh Mircea Vinter;
 17. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Săldăbagiu Mic, coordonați de Precucernicul Părinte paroh Ioan Tirpe și doamna Marcela Zbârcea;
 18. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Tăut, îndrumați de Profesor Daniel Ardelean și Preacucernicul Părinte Paroh Petru Pavel Pele;
 19. Grupul elevilor de la Liceul Teoretic 1Nicolae Jiga” – Tinca, Parohia Ortodoxă Tinca, îndrumați de Profesor Marioara Balogh și Preacucernicul Părinte Paroh Mihai Ninel Iancu;
 20. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială „Nestor Porumb” din Tulca, Parohia Ortodoxă Tulca, îndrumați de Profesor Gabriela Buda și Preacucernicul Părinte paroh Dorin Buda.

          Înainte ca grupurile de elevi să cânte frumoasele pricesne, eleva Delia Pop, de la Liceul teoretic „Nicolae Jiga” din Tinca a interpretat priceasna „Pe muntele Golgota-n sus”, iar interpretul de muzică populară Sandu Condoroș a cântat priceasna „Oile Mele”.

          Grupurilor corale li s-au oferit diplome de participare din partea Inspectoratului Școlar Județean Bihor și a Episcopiei Oradiei, iar fiecare elev a primit din partea Protopopiatului Tinca cadouri special pregătite pentru acest eveniment.

          De asemenea, reprezentanții APOR Bihor și AFOREO, au oferit diplome de onoare organizatorilor și tuturor ce și-au adus aportul pentru buna organizare a festivalului. Astfel, au primit diplome: domnul primar al comunei Tinca, Ing. Teodor Coste, care a pus la dispoziție eleganta și generoasa locație a festivalului, doamna director adjunct a Liceului Teoretic „Nicolae Jiga” din Tinca, profesor Alina Știube, Preacucernicul Părinte Vasile Popa, Protopopul Tincăi, Preacucernicul Părinte Călin Ovidiu Popa, secretar protopopesc, și Preacucernicul Părinte paroh Mihai Ninel Iancu.

Preacucernicul Părinte Prof. Radu Valer Rus a transmis un cuvânt de binecuvântare din partea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei și i-a felicitat pe toți cei ce s-au ostenit cu organizarea frumosului eveniment. Pr. Prof. Florin Negruțiu, inspector școlar de religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Bihor, a apreciat frumoasa și rodnica colaborarea dintre cadrele didactice și preoții parohi din cadrul Protopopiatului Tinca și i-a felicitat pe toți cei implicați în derularea festivalului.

La final, toți copiii au fost invitați la o mică gustare de post pregătită pentru ei de către ostenitorii Protopopiatul Tinca.

Pr. Călin Ovidiu Popa