Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de pricesne „La Umbra Crucii Tale” în Protopopiatul Tinca, ediția a IV-a

Festival de pricesne „La Umbra Crucii Tale” în Protopopiatul Tinca, ediția a IV-a

La inițiativa și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, în parteneriat cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Protopopiatul Ortodox Român Tinca, Asociația Părinți pentru Ora de Religie - Filiala Bihor, Asociația Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei și în colaborare cu Primăria Comunei Tinca a organizat Festivalul de pricesne „La Umbra Crucii Tale”, care în acest an a ajuns la cea de-a IV-a ediție.

Anul acesta evenimentul a avut loc pe data de 9 aprilie la Căminul Cultural din Tinca, unde au participat elevi de la toate unitățile de învățământ din cuprinsul Protopopiatului Tinca. Spre bucuria organizatorilor, s-au înscris un număr de peste 300 de elevi, care au fost însoțiți de profesorii care i-au pregătit și de preoții parohi, astfel că în sală, la acest eveniment, au fost peste 450 de oaspeți.

La masa prezidiului, din partea organizatorilor au luat parte: Preacucernicul Părinte Profesor Florin Negruțiu Inspector școlar de Religie, din partea Inspectoratului Școlar Județean Bihor; din partea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, Preacucernicul Părinte Protoiereu Radu Valer Rus, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Centrului Eparhial al Episcopiei Oradiei și director al Liceului Ortodox „Roman Ciorogariu” din Oradea; din partea Protopopiatului Ortodox Tinca, Preacucernicul Părinte Protopop Călin Ovidiu Popa; din partea Asociației Părinți pentru Ora de Religie- Filiala Bihor, domnul profesor Sorin Curilă - președinte și doamna avocat Alina Bonchiș - vicepreședinte; de asemenea, ca invitat special, la eveniment a fost prezent și Preacucernicul Părinte Protoiereu Vasile Popa, fost protopop de Tinca; din partea Consiliului local al comunei Tinca a fost prezent domnul primar Teodor Coste, iar din partea Liceului Teoretic „Nicolae Jiga” din Tinca, doamna director Florica Martin.

Înainte de începerea propriu-zisă a festivalului, s-a rostit rugăciunea domnească „Tatăl nostru” de către toți cei din sală, după care Preacucernicul Părinte Protopop Călin Ovidiu Popa a rostit un cuvânt de bun venit și de mulțumire celor care s-au ocupat de organizarea acestui festival, dar și celor s-au care înscris în concurs, precum și profesorilor și preoților care s-au ocupat de pregătirea elevilor.

La fel ca și în anii precedenți, la începutul festivalului s-a desfășurat festivitatea de premiere a parohiilor care desfășoară activități în cadrul Proiectului „Hristos împărtășit copiilor” și care au participat la Concursul Național de creație „Hristos- sufletul satului meu”, etapa pe protopopiat. Părintele protopop Călin Ovidiu Popa a făcut o scurtă prezentare a conceptului acestui concurs și a arătat că în cadrul acestuia s-au înscris 15 parohii, iar în urma evaluării și jurizării desfășurate în data de 28 martie 2019, la sediul Protopopiatului Tinca, a fost declarat câştigător al concursului proiectul intitulat „Tezaur nesecat, loc binecuvantat – satul romanesc”, iniţiat şi implementat de un grup de 30 copii din Parohia Ortodoxă Tinca, coordonaţi de doamna Marioara Balogh, profesor de religie la  Liceul Teoretic „Nicolae Jiga” din Tinca și Preacucernicul Părinte paroh Mihai Ninel Iancu. Pe locurile următoare s-au clasat proiectele: „Biserica din sufletul meu” – locul II, implementat de către 15 elevi din Parohia Salonta II, coordonaţi de părintele paroh Mircea Vinter, alături de doamna Gabriela Buda, profesor de religie şi „Hristos în satul nostru” – locul III, implementat de un număr de 8 copii din Parohia Avram Iancu, coordonaţi de părintele paroh Nicolae Sabău și Liliana Irimeș, profesor de religie. Au primit mențiune copiii din parohiile Tulca, Salonta I, Petid, Tăut, Cociuba Mare, Holod, Călacea, Girișul Negru, Gurbediu, Ciumeghiu, Ghiorac și Căpâlna.

După înmânarea diplomelor, părintele Andrei Ionuț Laza, secretar al Protopopiatului Tinca, a anunțat că anul acesta s-au înscris 26 de grupuri corale de elevi însumând un număr de peste 300 de elevi de la unitățile de învățământ gimnazial și liceal din parohiile protopopiatului.

În deschiderea festivalului, corala preoților din Protopopiatul Tinca, a oferit un moment plin de emoție, interpretând două pricesne specifice perioade Postului Mare, iar eleva Delia Pop, de la Liceul Teoretic „Nicolae Jiga” a interpretat priceasna „Jos sub Crucea răsturnată”.

În continuare, au urcat pe scenă următoarele grupuri:

 1. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Avram Iancu, Parohia Ortodoxă Avram Iancu, îndrumați de doamna profesor Liliana Irimeș și Preacucernicul Părinte Paroh Nicolae Sabău;
 2. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Batăr, Parohia Ortodoxă Batăr, îndrumați dePreacucernicul Părinte Paroh Ioan Trif;
 3. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Brătești, coordonați de Preacucernicul Părinte Ilie Octavian Balint;
 4. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială nr. 2 Călacea, Parohia Ortodoxă Călacea, îndrumați de domnul profesor Gheorghe Sabău și de Preacucernicul Părinte Radu Petru Crișan;
 5. Grupulel evilor de la Școala Gimnazială Cefa, coordonați de domnul profesor Cătălin Vesa;
 6. Tânărul Grațian Boroș de la Parohia Cheșa, coordonat de către Preacucernicul Părinte Paroh Florin Bondre;
 7. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Chișirid, îndrumați de Preacucernicul Părinte Adrian Arvai;
 8. Grupulel evilor de la Școala Gimnazială Ciumeghiu, Parohia Ortodoxă Ciumeghiu, îndrumați de Profesor Dana Butișcă și Preacucernicul Părinte Paroh Florin Marius Buștea;
 9. Grupulel evilor de la Școala Gimnazială Cociuba Mare, Parohia Ortodoxă Cociuba Mare, îndrumați de doamna director profesor Cristina Anca și Preacucernicul Părinte paroh Alin Dorin Iancu;
 10. Tânăra Ioana Edina Pogana de la Parohia Ortodoxă Gepiș, coordonată de Precucernicul Părinte Dan Marcel Iluța;
 11. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Ghiorac, Parohia Ortodoxă Ghiorac, îndrumați de Profesori Ion Ianoș Ileana Heredea și Preacucernicul Părinte Paroh Remus Iga;
 12. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Girișul Negru, coordonați de Precucernicul Părinte Florin Voropciuc;
 13. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Gurbediu, coordonați de Precucernicul Părinte Florentin Emanuel Dagău;
 14. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială Holod, Parohia Ortodoxă Holod, îndrumați de doamna Alexandra Mețingher și Preacucernicul Părinte Ionuț Andrei Laza;
 15. Grupulel evilor de la Școala Gimnazială Husasău de Tinca îndrumați de domnul profesor Cosmin Costaș și PreacucerniculPărinte Lucian Mihael Vancea;
 16. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială nr. 2 Ianoșda, Parohia Ortodoxă Ianoșda, îndrumați de domnul profesor Cătălin Vesa și Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Mance;
 17. Grupul elevilor de Parohia Ortodoxă Olcea, îndrumați de către tânărul teolog Raul Haș și Preacucernicul Părinte Mircea Pavel;
 18. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială, Oșand, Parohia Ortodoxă Oșand, îndrumați de profesor Maria Dana Nistor și Preacucernicul Părinte paroh Emanuel Radu Petrean;
 19. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Râpa, coordonați de Precucernicul Părinte Cristian Doru Avram;
 20. Grupul elevilor de la Colegiul Național „Teodor Neș” – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta I, îndrumați de Preacucernicul Părinte Paroh Profesor Ionel Chira;
 21. Grupul elevilor de la Colegiul Național „TeodorNeș” – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta II, îndrumați de Profesor Gabriela Buda și Preacucernicul Părinte paroh Mircea Vinter;
 22. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Săldăbagiu Mic, coordonați de Precucernicul Părinte paroh Ioan Tirpe și doamna Marcela Zbârcea;
 23. Grupul elevilor de la Școala Generală din Talpoș, Parohia Ortodoxă Talpoș, îndrumați de domnul profesor Daniel Ardelean și Preacucernicul Părinte Paroh Daniel Roșan;
 24. Grupul elevilor de la Parohia Ortodoxă Tăut, îndrumați de Profesor Daniel Ardelean și Preacucernicul Părinte Paroh Petru Pavel Pele;
 25. Grupul elevilor de la Liceul Teoretic „Nicolae Jiga” – Tinca, Parohia Ortodoxă Tinca, îndrumați de Profesor Marioara Balogh și Preacucernicul Părinte Paroh Mihai Ninel Iancu;
 26. Grupul elevilor de la Școala Gimnazială „Nestor Porumb” din Tulca, Parohia Ortodoxă Tulca, îndrumați de Profesor Gabriela Buda și Preacucernicul Părinte paroh Dorin Buda.

Tuturor participanților li s-au oferit la finalul interpretării diplome de participare,dar și pachete cu cadouri special pregătite pentru fiecare participant, din partea Protopopiatului Tinca.

Diplome de onoare au primit din partea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei și din partea Inspectoratului Județean Școlar Bihor, pentru implicarea în realizarea acestui eveniment și a altor proiecte de acest fel, domnul Sorin Curilă, președintele APOR Bihor, doamna avocat Alina Bonchiș, vicepreședinte APOR Bihor, domnul inginer Teodor Coste, primar al comunei Tinca, doamna director a Liceului Teoretic „Nicolae Jiga” din Tinca, profesor Florica Martin, Preacucernicul Părinte protoiereu Vasile Popa, Preacucernicul Părinte Călin Ovidiu Popa, protopop de Tinca și Preacucernicul Părinte Ionuț Andrei Laza, secretar al Protopopiatului Tinca.

În încheierea programului, Preacucernicul Părinte Inspector Florin Negruțiu a adresa o rganizatorilor un cuvânt de mulțumire și de felicitare pentru implicarea în desfășurarea fesivalului.

Totodată, din partea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei, Preacucernicul Părinte Protoiereu Radu Valer Rus a transmis un cuvânt de binecuvântare și de felicitare din partea Preasfințitului Părinte Sofronie al Oradiei, pentru toți cei prezenți la frumosul eveniment.

La final, toți copiii au fost invitați la o mică gustare de post pregătită pentru ei de cătreostenitorii Protopopiatul Tinca.