Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de pricesne „La umbra Crucii Tale” la Aleșd

Festival de pricesne „La umbra Crucii Tale” la Aleșd

În orașul Aleșd, duminică, 17 aprilie 2016, gazda festivalului „La umbra Crucii Tale”, organizat de Inspectoratul Școlar Județean Bihor, în parteneriat cu Episcopia Oradiei și Protopopiatele din Eparhia Oradea, a fost biserica „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”. Prin grija organizatorilor, festivalul a fost o reușită deosebită, având în vedere scopul generos al acestuia, respectiv consolidarea parteneriatului Școală-Biserică-Familie, prin identificarea, promovarea și conservarea patrimoniului spiritual local. Reușita acestei reuniuni corale a adus în biserică peste 300 de copii, alături de părinți și bunici, în dublă ipostază, de interpreți și ascultători, vibrând spiritual la frumoasele și melodioasele pricesne.

La începutul evenimentului, Părintele Dorel Octavian Rus, Protopopul Oradiei, a transmis mesajul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, adresat tuturor participanților la festival. Apoi, părintele protopop a vorbit despre istoria acestui gen de cântec religios, priceasna, și legătura festivalului cu Anul omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox și Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanu și al tipografiilor bisericești în Patriarhia Română. Prin acest festival, copiii, tinerii, profesorii, preoții și credincioșii ortodocși arată că susțin și promovează valorile spirituale ale Bisericii drepmăritoare și ale poporului român, tradițiile sfinte transmise din generație în generație, familia tradițională și patrimoniul cultural național.

A urmat evoluția celor 14 grupuri corale, alcătuite din copii și tineri care, timp de două ore, au cântat pricesne specifice perioadei Postului Mare. Dincolo de valoarea interpretativă, merită felicitări în egală măsură, toți membrii grupurilor participante, precum și preoții, și cadrele didactice care sau implicat în pregătirea lor.

Festivalul a fost deschis de corul „Glasul Credinței” al bisericii gazdă, coordonat de Părintele Ovidiu Bocșan, care a onorat evenimentul atât la Aleșd, cât și la Roșia, în Protopopiatul Beiuș, unde a fost invitat. De asemenea, au răspuns la acest eveniment:  Parohia Subpiatră, Preot paroh Lucian Crișan; Colegiul Tehnic „Alexandru Roman”, coordonatori:  Pr. Ovidiu Bocșan, prof. Irimescu Livia; Școala gimnazială Bulz, coordonator Pr. Liviu Bela, prof. Stoica Romulica, prof. Bențe Ioan Adrian; GPP Holcim, coord. Prof. Florica Vesa , prof. Ancuța Tunduc; Parohia Ortiteag, Pr. Gheorghe Ștefan și Maria Ștefan; Școala gimnazială Luncșoara, Pr. Aurel Copăceanu, prof. Ionuț Marius Filip; Parohia Tinăud, Pr. Florian Ardelean , prof. Mariana Ardelean;  Școala gimnazială Beznea, coordonator Pr. Ioan Cohuț, prof. Șchiop Marius Florin;  Parohia Lugașul de Sus, Pr.  Valentin Borbel, prof. Iustina Dorina Borbel, prof. Gabriela Nicoară;  Fundația „Copiii Dragostei”, coordonator Pr. Ovidiu Bocșan, prof. Livia Irimescu; Școala gimnazială Aștileu, Pr. Mircea Dan Valicec, prof. Jula Mihai; Parohia Peștiș, Pr. Alexandru Bădilă; Liceul Teoretic „Constantin Șerban” coord. Pr. Ovidiu Bocșan, prof. Felicia Lele. Au fost prezenți și interpreți de muzică populară Radu Ilea și Nicoleta Ștef, care a fost și prezentatoarea festivalului.

Fiecare grup coral a primit din partea organizatorilor diplomă de participare, iar biserica gazdă le-a oferit la toți copiii iconițe cu Sfântul Stelian, ocrotitorul copiilor.