Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de pricesne în Episcopia Oradiei

Festival de pricesne în Episcopia Oradiei

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în perioada 11-17 aprilie 2016 se desfășoară în Eparhia Oradiei Festivalul județean de Pricesne    „La umbra Crucii Tale”, organizat de către Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Asociația Părinți pentru Ora de Religie - Filiala Bihor, și Asociația Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei. Evenimentul este inclus în seria manifestărilor organizate în Eparhia Oradiei cu prilejul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

Festivalul îşi propune consolidarea parteneriatului Școală-Biserică-Familie prin identificarea, promovarea și conservarea patrimoniului spiritual și național local. Manifestarea se adresează elevilor de la toate unităţile de învăţământ din eparhie, indiferent de ciclul de învăţământ, şi se desfășoară pe centre metodice, respectiv în cele patru protopopiate din Eparhia Oradiei, după următorul program:

 

  1. Salonta: luni, 11 aprilie 2016, ora 17, în biserica Înălțarea Domnului din Parohia Salonta I, Protopopiatul Tinca;
  2. Oradea: marți, 12 aprilie 2016, ora 17, în biserica Sfântul Ierarh Nicolae din parohia Oradea-Vii, Protopopiatul Oradea;
  3. Aleșd: duminică, 17 aprilie 2016, ora 17, în biserica Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din Parohia Aleșd II, Protopopiatul Oradea;
  4. Sârbi: duminică, 17 aprilie 2016, ora 16, în biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Sârbi, Protopopiatul Marghita;
  5. Roșia: duminică, 17 aprilie 2016, ora 12, în biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Roșia, Protopopiatul Beiuș.

 

În cadrul festivalului, fiecare dintre cele 55 de grupuri înscrise, însumând aproximativ 900 de elevi, va prezenta un repertoriu cuprinzând trei pricesne cu tematică specifică perioadei Sfântului și Marelui Post al Paștilor, toți participanții fiind îmbrăcați în port popular tradițional din Bihor. Grupurile vor fi coordonate de un cadru didactic și preotul paroh din localitatea unde se află unitatea de învățământ, respectiv parohia la care este arondată școala.

                  

Biroul de Presă al Episcopiei Oradiei