Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de pricesne în Marghita

Festival de pricesne în Marghita

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, în Duminica Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, a cincea din Sfântul Post al Paștilor , 10 aprilie 2022,  în biserica ,,Sfânta Cuvioasă Parascheva” a din parohia Marghita II,  s-a desfășurat  Ediția a V-a a Festivalului de pricesne „La umbra crucii Tale”, organizat de către Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Asociația Părinți pentru Ora de Religie - filiala Bihor și Asociația Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei, în contextul marcării Anului omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi al creştinului şi Anului comemorativ al Sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ.

Festivalul are ca obiectiv consolidarea parteneriatului Școală-Biserică-Familie prin identificarea, promovarea și conservarea patrimoniului spiritual şi cultural local.

S-au înscris și au evoluat în această etapă 13 grupuri din cuprinsul Protopopiatului Marghita, constituite din elevi de la toate ciclurile de învățământ.Repertoriul a cuprins câte 2 pricesne cu tematică specifică acestei perioade liturgice. Grupurile vocale au fost coordonate de un cadru didactic și preotul din parohia de care aparține unitatea de învățământ.

La evenimentul din acest an au luat parte Părintele prof. Radu Valer Rus, vicar eparhial şi Pr. prof. Florin Negruțiu, inspector școlar pentru disciplina Religie, din partea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei.

În cuvântul de deschidere după rostirea rugăciunii Tatăl nostru, Părintele Călin-Gheorghe Cotrău, Protopopul Marghitei, a rostit un cuvânt de mulțumire tuturor grupurilor vocale, cadrelor didactice, preacucernicilor părinți și tuturor credincioșilor prezenți la acest eveniment deosebit, la care au luat parte peste 120 de copii

În cadrul festivalului au evoluat grupuri de la următoarele școli: Colegiul Naţional ,,Octavian Goga” din Marghita, Liceul Tehnologic ,,Horea”, Școala Gimnazială Burzuc, Școala Gimnazială Nr. 2 Ciuhoi, Școala Gimnazială Mihai Bravu, Parohia Marghita II, Parohia Marghita I, Parohia Ciuhoi, Parohia Mihai Viteazu (Diosig), Parohia Voivozi (Popeşti), Parohia Spinuş,  Parohia Abram şi Parohia Popeşti.

În încheiere, Părintele vicar Radu Valer Rus a evidențiat importanța festivalului de pricesne în consolidarea parteneriatului dintre școală, Biserică și familie, precum și contribuția acestuia la identificarea, promovarea și conservarea patrimoniului spiritual local. Cu acestă ocazie a mulțumit celor implicați în organizarea evenimentului, cadrelor didactice, preoților, elevilor și familiilor acestora, gazdelor festivalului, aducând cuvânt de binecuvântare, apreciere, felicitare și mulțumire din partea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei.

Pr. Sorin Nistor