Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festival de pricesne în Protopopiatul Marghita

Festival de pricesne în Protopopiatul Marghita

Duminică, 17 aprilie 2016, în biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Parohia Sârbi, Protopopiatul Marghita, a avut loc Festivalul de pricesne La umbra Crucii Tale, organizat de Episcopia Oradiei, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Protopopiatul Marghita, Asociația Părinți pentru Ora de Religie (APOR), Filiala Bihor și Asociația Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei (AFOREO).

La eveniment au luat parte Prot. Prof. Radu Valer Rus, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Centrului eparhial al Episcopiei Oradiei și director al Liceului Ortodox Episcop Roman Ciorogariu din Oradea, Pr. Simion Goga, inspector pentru cateheză parohială în cadrul Centrului eparhial al Episcopiei Oradiei, Pr. Prof. Florin Negruțiu, inspector școlar de Religie și Pr. Călin Gheorghe Cotrău, protopopul Marghitei.

La începutul acestui deosebit de frumos eveniment, părintele inspector Simion Goga a transmis mesajul de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul oradiei, care a felicitat pe toți participanții, mulțumind totodată organizatorilor pentru efort și grija în păstrarea și promovarea valorilor și tradițiilor autentice creștine, cu atât mai mult cu cât anul acesta este dedicat educației religioase a tineretului creștin ortodox.

La festival au participat 16 grupuri corale cuprinzând în total 200 de elevi de la unitățile de învățământ din raza parohiilor din Protopopiatul Marghita, după cum urmează:

Parohia Margita II - ,,Grupul Veritas” condus de Pr. Bogdan Pop și Pr. Ioan Șipoș, Parohia  Sârbi, pr. Florin-Cristian Moisa, Parohia Săldăbagiu de Barcău – Pr. Călin-Gheorghe Cotrău, Parohia Cuzap - ,,Grupul Palisada”- pr. Ioan Toma, Parohia Borumblaca - Pr. Florin-Mădălin Porțan, Parohia Iteu - Pr. Nistor Sorin, Parohia Almașu Mic de Balc - Pr. Nicolae Daniel Pop, Parohia Brusturi - Pr. Ioan Crișan, Parohia Burzuc - Pr. Nicolae Alb, Parohia Mihai-Bravu - Pr. Emanuil Ianc, Parohia Cuieșd - Pr. Floricel Cornuțiu, Școala Gimnazială Sălard, Școala Gimnazială Bogei, Școala Gimnazială Sârbi, Școala Gimnazială Picleu și Școala Gimnazială Cuieșd.

La festival au luat parte și un număr oarte mare de credincioși din parohia Sârbi dar și din parohiile învecinate.