Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festivalul de colinde ”Noi umblăm a colinda”, ediția a XVII-a

Festivalul de colinde ”Noi umblăm a colinda”, ediția a XVII-a

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, marți, 5 decembrie 2023, Inspectoratul Școlar Județean Bihor în parteneriat cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Consiliul Județean Bihor, Centrul de Cultură al Judetului Bihor, Biblioteca Județeană ”Gheorghe Șincai” Oradea, Facultatea de Teologie Ortodoxă ”Episcop Dr. Vasile Coman” Oradea, Liceul Ortodox ”Episcop Roman Ciorogariu” Oradea, Asociația Părinți pentru Ora de Religie – Filiala Bihor, Sindicatul Liber din Învățământ Bihor și Muzeul Țării Crișurilor cu sprijinul CG&GC HiTech Solutions SRL, Turof Distribuție S.R.L., Asociația Cele Trei Crișuri și Colegiul Tehnic ”Mihai Viteazul” Oradea a organizat la Casa de Cultură a Sindicatelor din Oradea ediția a XVII-a a Festivalului de colinde ”Noi umblăm a colinda” în cadrul programului ”Bihorul colindă”.

Festivalul a debutat cu parada costumelor populare începând cu ora 13,00 pe traseul strada Republicii, Piața Ferdinad, Piața Unirii, strada Vasile Alecsandri până la Casa de Cultură a Sindicatelor din Oradea.

Grupurile selectate pentru participarea la această edițiew a festivalului au urcat pe scenă începând cu ora 14,30.

În prima parte după mesajul de salut din partea reprezentanților partenerilor, părintele vicar Radu Valer Rus a transmis cuvântul de binecuvântare din partea Preasfințitului Părinte Sofronie Episcopul Oradiei, ocazie cu care a fost pusă în valoare complexitatea evenimentului, aprecierea ierarhului pentru dedicarea copiilor, tinerilor, preoților și dascălilor și susținerea pentru păstrarea nealterată a tezaurului pe care fiecare comunitate locală îl deține având obligația de a-l prelua și transmite mai departe.

Festivalul are ca obiectiv identificarea şi promovarea colindului creștin autentic de către copiii și elevii din comunitățile educaționale și religioase bihorene. El se adresează copiilor și elevilor de la toate unităţile de învăţământ din judeţ, indiferent de ciclul de învăţământ sau limba de predare şi este structurat pe două secţiuni: Colinde bihorene inedite (culese de la colindători) – sub formă de concurs şi, cea de a doua, Colinde de largă circulaţie

La această ediție au participat 45 de grupuri: Școala Gimnazială ”Nicolae Popoviciu” Beiuș,Școala Gimnazială Nr. 1 Bulz, Structura Școala Primară Nr. 1 Remeți, Liceul Tehnologic nr.1 Popești, Structura Școala Primară Cuzap, Școala Gimnazială Nr. 1 Finiș, Școala Creștină Privată din cartierul romilor Tinca, Școala Gimnazială Nr. 1 Diosig, Școala Gimnazială Nr. 1 Chijic, Structura Școala Gimnazială Nr. 2 Bucuroaia, Școala Gimnazială Nr. 1 Cheresig, Școala Gimnazială ”Dimitrie Cantemir” Oradea, Centrul Școlar de Educație Incluzivă ”Orizont” Oradea, Școala Gimnazială ”Balași Jozsef” Curtuișeni, Structura Școala Gimnazială Nr. 1 Vășad, Școala Gimnazială Nr. 1 Balc, Structura Școala Gimnazială Almașu Mare, Liceul Tehnologic ”Livia Maria Gego”, Structura Școala Gimnazială Nr 3 Topa de Sus, Școala Gimnazială  Nr. 1 Avram Iancu, Școala Gimnazială Nr. 1 Rieni, Școala Gimnazială Nr. 1 Derna, Școala Gimnazială Nr. 1 Pietroasa, Școala Gimnazială Nr 1-Beznea, Școala Gimnazială Nr. 1 Butani, Liceul Teoretic ,,Gabriel Tepelea‘’Borod, Liceul Tehnologic ,,Livia Maria Gego’’ Dobrești, Structura Școala Gimnazială Nr. 1 Hidișel, Liceul Tehnologic Nr. 1, Suplacu de Barcău, Școala Gimnazială Nr. 1 Roșia, Școala Gimnazială Nr 1 Căbești, Școala Gimnazială Nr. 1 Răbăgani, Școala Gimnazială Nr. 1 Husasău de Tinca, Școala Gimnazială Nr. 1 Hidișelul de Sus, Liceul Tehnologic ,,Livia Maria Gego’’ Dobrești, Structura Școala Gimnazială Nr. 2 Luncasprie, Școala Gimnazială Nr. 1 Brusturi, Școala Gimnazială Nr. 1 Chijic, Școala Gimnazială Nr. 1 Sânicolau Român, Școala Gimnazială ”Dumitru Radu Popescu” Nojorid, Școala Gimanazială ”Puiu Sever” Ineu, Structura Școala  Gimnazială Nr. 2 Husasău de Criș, Școala Gimnazială ”Dumitru Radu Popescu” Nojorid, Structura Școala Gimnazială Nr. 1 Livada, Liceul Tehnologic ”Felix” Sânmartin, Structura  Școala Gimnazială ,,Ion Creangă’’Cordău, Colegiul Național ”Onisifor Ghibu” Oradea, Liceul Tehnologic ,,Livia Maria Gego’’Dobrești, Colegiul Tehnic ”Ioan Ciordaș” Beiuș, Liceul Tehnic Nr 1 Șuncuiuș, Colegiul Național ,,Teodor Neș’’Salonta, Colegiul Tehnic Nr 1 Vadu Crișului, Colegiul Tehnic ,,Alexandru Roman’’-Aleșd, Liceul Teoretic ,,Lucian Blaga’’ Oradea, Colegiul Tehnic ,,Traian Vuia’’ Oradea, Colegiul Național ,,Iosif Vulcan’’Oradea.

În cadrul evenimentului au susținut printre alții un  microrecital Corul ”Diacon Nicolae Firu” al Liceului  Ortodox ”Episcop Roman Ciorogariu” Oradea,  condus de părintele profesor Ștefan-Alexandru Lakatos, Grupul ”Moștenitorii cântecului” de la Palatul Copiilor și Elevilor Oradea, coordonat de d-na prof. Anamaria Gal-Turc,  Grupul Vocal al Parohiei Ortodoxe Române Ciuhoi, coordonat de  Roman Ioana și Grupul Vocal Coriteii al Liceului de Arte Oradea coordonați de prof. Aurica Bonțu.

Juriul, coordonat în calitate de președinte de către domnul profesor Liviu Buțiu managerul Direcției de Cultură a județului Bihor, a fost constituit din reprezentanții partenerilor. Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei a fost reprezentată de părintele vicar pr. Prof. Radu Valer Rus, delegatul Preasfințitului Părinte Sofronie Episcopul Oradiei.

 În urma aplicării criteriilor de jurizare precum autenticitatea costumației, a repertoriului și a interpretării, gradul de dificultate al repertoriului și de interpretare a colindului în dialect s-au acordat premii pe cicluri de învățământ. Marele premiu a fost obținut de Școal Gimnazială nr. 1 Căbești, iar Școala Gimnazială nr. Pietroasa la secțiunea gimnaziu, respectiv Colegiul Național ”Teodor Neș” Salonta la secțiunea liceu, au obținut premii speciale.

 Festivalul de colinde ”Noi umblăm a colinda” ediția a XVII-a s-a constituit într-o grăitoare mărturie și mărtusire a identității naționale și spirituale, un exercițiu prin care cei mici și cei mari deopotrivă ne-au demostrat că legătura dintre generații este vie și puternică, iar dascălii și preoții în comunităților lor împlinesc misiunea frumoasă de a ține trează conștiința apartenenței unei comunități cu valori culturale și spiritual bine statornicite.

Biserica, școala, familia, comunitatea și-au dat încă o data mâna și au făcut un pod frumos de educație, bună cuviință, respect și credință, valori definitorii pentru neamul românesc.

Pr. prof. Florin Negruțiu