Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festivalul de pricesne „La umbra Crucii Tale” a debutat în Protopopiatul Tinca

Festivalul de pricesne „La umbra Crucii Tale” a debutat în Protopopiatul Tinca

 

În cadrul manifestărilor dedicate Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti, la inițiativa și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, pe data de 11 aprilie 2016, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Protopopiatul Tinca, Asociația Părinți pentru Ora de Religie - Filiala Bihor și Asociația Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei, a organizat prima ediție a festivalului de pricesne „La umbra Crucii Tale. La evenimentul ce s-a desfășurat în biserica ce poartă hramul „Înălțarea Domnului” din orașul Salonta au fost invitați să participe grupuri de elevi de la toate unitățile școlare din cuprinsul Protopopiatului Ortodox Tinca.

Festivalul de pricesne s-a desfășurat în prezența reprezentanților instituțiilor care s-au ocupat de inițierea și organizarea acestuia. Astfel, au fost prezenți: din partea Episcopiei Ortodoxe a Oradiei: Preacucernicul Părinte Protoiereu Prof. Radu Valer Rus, consilier pentru învățământ și activități cu tineretul în cadrul Centrului eparhial al Episcopiei Oradiei și director al Liceului Ortodox „Roman Ciorogariu” din Oradea și Preacucernicul Părinte Simion Goga, inspector pentru cateheză la Centrul Eparhial; din partea Inspectoratului Școlar Județean Bihor: Preacucernicul Părinte Prof. Florin Negruțiu, inspector școlar de Religie;  din partea Asociației Părinți pentru Ora de Religie – Filiala Bihor: domnul președinte Sorin Curilă, însoțit de doamnele Avocat Alina Bonchiș și Economist Cristina Antik, vicepreședinte; din partea Asociației Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei, doamna președinte Viorica Cherteș, alături de doamna Tatiana Cherteș.

În debutul evenimentului, toți cei prezenți au rostit împreună rugăciunea „Tatăl nostru”, după care Preacucernicul părinte Vasile Popa, protopop al Protopopiatului Tinca, a adresat un cuvânt de bun venit și de felicitare pentru toți preoții, profesorii, părinții și copiii implicați în acest proiect. De asemenea, a transmis un cuvânt de recunoștință Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, pentru inițiativa și binecuvântarea organizării frumosului eveniment și i-a prezentat pe invitații speciali prezenți la festival. Părintele protopop a subliniat faptul că acest festival este o manifestare culturală și misionară ce își propune consolidarea parteneriatului Școala-Biserică-Familie, pentru identificarea, promovarea și păstrarea valorilor spiritual-locale.

          În continuare, prezentatoarea festivalului, domnișoara Maria Bronț, profesoară de religie la Școala Gimnazială Husasăul de Tinca, îmbrăcată într-un frumos și autentic port național românesc, a anunțat faptul că la acest frumos eveniment s-au înscris 19 grupuri corale, cuprinzând în total un număr de 256 de elevi de la unități de învățământ gimnazial și liceal din parohii ale Protopopiatului Tinca, după cum urmează:

Liceul Teoretic „Nicolae Jiga” – Tinca, Parohia Ortodoxă Girișul Negru, îndrumați de Preacucernicul Părinte Paroh Florin Voropciuc, care au pregătit pricesnele: „Domnul Iisus a întrebat” și „Noapte de vrajă și taină”;

Școala Gimnazială Batăr, Parohia Ortodoxă Batăr, îndrumați de Profesor Daniel Ardelean și Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Trif, care au pregătit pricesnele ”Duminica la Florii” și ”În grădina cu măslini”;

Liceul Teoretic ”Nicolae Jiga” – Tinca, Parohia Ortodoxă Tinca, îndrumați de Profesor Marioara Balogh și Preacucernicul Părinte Paroh Mihai Ninel Iancu care au pregătit pricesnele: ”Sub o salcie pletoasă” și ”Pe Crucea din dealul iubirii”;

Școala Gimnazială Gepiu și Liceul de Artă Oradea, Parohia Ortodoxă Gepiu, îndrumați de Profesor Aurica Bonțiu și Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Spătar, care au pregătit pricesnele: ”La umbra Crucii Tale” și ”Jos sub Crucea răsturnată”; Școala Gimnazială Ciumeghiu,

Parohia Ortodoxă Ciumeghiu, îndrumați de Profesor Dana Butisca și Preacucernicul Părinte Paroh Florin Marius Buștea, care au pregătit pricesnele ”Sub o salcie pletoasă” și ”Pentru Tine Doamne”;

Liceul Tehnologic Nr. 1 – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta I, îndrumați de Pr. Profesor Florin Marius Buștea și Preacucernicul Părinte Paroh Marian Nicolae, care au pregătit pricesnele ”Înaintea Ta Iisus iubit” și ”Așa vorbește Domnul Slavei”;

Colegiul Național ”Teodor Neș” – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta I, îndrumați de Profesor Iudit Nagy, Profesor Florin Matiu și Preacucernicul Părinte Paroh Marian Nicolae, care au pregătit pricesnele ”Hristos a înviat” și ”Nădejdea mea”;

Colegiul Național ”Teodor Neș” – Salonta, Parohia Ortodoxă Salonta II, îndrumați de Profesor Ciprian Ilieș și Preacucernicul Părinte Paroh Mircea Vinter, care au pregătit pricesnele ”Trandafir de pe Golgota” și ”O minune”;

Școala Gimnazială Avram Iancu, Parohia Ortodoxă Avram Iancu, îndrumați de Profesor Claudiu Mance și Preacucernicul Părinte Paroh Nicolae Sabău, care au pregătit pricesnele ”Profetul din Nazaret” și ”Era odată o tainică grădină”;

Școala Gimnazială Holod, Parohia Ortodoxă Holod, îndrumați de Doamna Mariana David și Preacucernicul Părinte Paroh Ionuț Andrei Laza, care au pregătit pricesnele ”Golgota” și ”Duminica la Florii”;

Școala Gimnazială Gepiș, Parohia Ortodoxă Gepiș, îndrumați de Preacucernicul Părinte Paroh Dan Marcel Iluța, care au pregătit pricesnele ”Pământul se cutremurase” și ”Încă mai este loc la Cruce”;

Școala Gimnazială Husasău de Tinca, Parohia Ortodoxă Husasău de Tinca, îndrumați de Profesor Maria Bronț și Preacucernicul Părinte Paroh Lucian Mihael Vancea, care au pregătit pricesnele ”Doamne Iisuse Hristoase” și ”Aș dori să-Ți fiu Iisuse”;

Școala Gimnazială Ghiorac, Parohia Ortodoxă Ghiorac, îndrumați de Profesor Ion Ianoș și Preacucernicul Părinte Paroh Remus Iga, care au pregătit pricesnele ”Sub o salcie pletoasă” și ”Odată L-am văzut trecând”;

Școala Gimnazială Mădăras, Parohia Ortodoxă Mădăras, îndrumați de Profesor Cristian Țig, Profesor Nicoleta Hanga și Preacucernicul Părinte Paroh Dumitru Cristea, care au pregătit pricesnele ”A bătut la ușa ta” și ”Cruce sfântă părăsită”;

Școala Gimnazială Râpa, Parohia Ortodoxă Râpa, îndrumați de Preacucernicul Părinte Paroh Cristian Avram, care au pregătit pricesnele ”Cruce sfântă părăsită” și ”Din mormântul întunecat”;

Școala Gimnazială Oșand, Parohia Ortodoxă Oșand, îndrumați de Profesor Maria Dana Nistor și Preacucernicul Părinte Paroh Radu Petru Crișan, care au pregătit pricesnele ”Primăvară dulce” și ”N-a mai fost cândva sub soare”;

 Școala Gimnazială Sînicolau Român, Parohia Ortodoxă Sînicolau Român, îndrumați de Profesor Diacon Virgil Socolan și Preacucernicul Părinte Paroh Simion Goga, care au pregătit pricesnele ”Dacă n-ai fi fost Iisuse” și ”Golgota”;

Școala Gimnazială ”Nestor Porumb” Tulca, Parohia Ortodoxă Tulca, îndrumați de Profesor Gabriela Buda și Preacucernicul Părinte Paroh Dorin Buda, care au pregătit pricesnele ”Câte daruri minunate” și ”Cina cea de taină”;

 Școala Gimnazială Căpâlna, Parohia Ortodoxă Căpâlna, îndrumați de Profesor Delia Borza și Preacucernicul Părinte Paroh Vasile Dobra, care au pregătit pricesnele ”Iisuse, Iisuse primește-mă la Tine” și ”Hristos din morți a înviat”.

          La finalul fiecărui program muzical, grupurilor corale li s-au oferit diplome de participare din partea Inspectoratului Școlar Județean Bihor și a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, înmânate de către membri ai comitetelor de conducere ai Asociației Părinți pentru Ora de Religie și ai Asociației Femeilor Ortodoxe din Episcopia Oradiei. De asemenea, din partea Protopopiatului Ortodox Tinca, părintele protopop Vasile Popa, a împărțit tuturor elevilor câte o iconiță.

          În încheierea festivalului, Preacucernicul Părinte Simion Goga, inspector pentru cateheză parohială în cadrul Episcopiei Oradiei, a rostit un cuvânt de felicitare și de binecuvântare din partea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei pentru toți preoții, profesorii, părinții și copiii prezenți și a oferit diplome de onoare Preacucernicului Părinte Vasile Popa, protopopul Protopopiatului Tinca, Preacucernicului Părinte Călin Ovidiu Popa, secretar al Protopopiatului Tinca și Preacucernicului Părinte Nicolae Marian, paroh al Parohiei Ortodoxe Salonta I, pentru efortul depus pentru buna desfășurare a evenimentului.

          Părintele Florin Negruțiu,  inspector școlar de Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Bihor, a apreciat colaborarea dintre cadrele didactice și preoții parohi din cuprinsul Protopopiatului Tinca ca fiind una deosebit de frumoasă și de rotnică și i-a felicitat pe toți cei ce s-au implicat în derularea festivalului, preoți, profesori și copii.

          La final, toți copiii au fost invitați la o mică gustare de post, special pregătită pentru ei de către organizatori.