Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festivalul de pricesne „La umbra Crucii Tale”. Ediția a V-a

Festivalul de pricesne „La umbra Crucii Tale”. Ediția a V-a

În contextul marcării Anului omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului și al Anului comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ în Patriarhia Română,  Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Protopopiatul Ortodox Român Oradea, Protopopiatul Ortodox Român Beiuș, Protopopiatul Ortodox Român Marghita, Protopopiatul Ortodox Român Tinca, Asociația Părinți pentru Ora de Religie - filiala Bihor și Asociația Femeilor Ortodoxe Române din Episcopia Oradiei, organizează ediția a V-a a Festivalului de pricesne „La umbra Crucii Tale”.

Festivalul îşi propune consolidarea parteneriatului Școală-Biserică-Familie prin identificarea, promovarea și conservarea patrimoniului spiritual și cultural local.

Se adresează copiilor/elevilor de la toate unităţile de învăţământ din judeţ/eparhie, indiferent de ciclul de învăţământ, şi se desfășoară în perioada 10 aprilie - 14 aprilie 2022, pe centre metodice/protopopiate după următorul program:

  1. Aleșd: duminică, 10 aprilie 2022 – biserica cu hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” – ora 14,00
  2. Roșia: 10 aprilie 2022 – biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” ora 12,00
  3. Marghita: duminică, 10 aprilie 2022 – biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva” –  ora 15,00
  4. Oradea: marți, 12 aprilie 2022 - biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil Oradea” (Parohia Velența I) –  ora 17,00
  5. Tinca: joi, 14 aprilie 2022 – Căminul Cultural Tinca – ora 16,00 

Sunt invitate să participe grupuri constituite din 10-15 copii/elevi (un grup /unitate de învățământ/parohie).

Repertoriul va cuprinde un număr de 3 pricesne cu tematică specifică perioadei liturgice în care se desfășoară festivalul.