Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festivalul Toamnei la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea

Festivalul Toamnei la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea

Pe foșnet de frunze arămii și mireasmă de struguri copți, Toamna cea bună și darnică a poposit pe plaiurile noastre. Gospodarii se bucură căci a sosit vremea ca să fie răsplătită munca lor de-o vară. Mere, pere, prune, gutui, struguri, nuci, castane, porumb, alune..., câte și mai câte! Toate, toate umplu panerele, cămările și hambarele oamenilor.

Copiii se bucură și ei. Au desenat, au pictat, au scris compuneri și au creat poezii despre toamnă. Împreună cu doamnele învățătoare au sărbătorit frumusețea și belșugul, închinând Toamnei un adevărat festival pe care l-au intitulat Festivalul Toamnei. Sprijiniți de părinți, copiii au realizat decorațiuni și aranjamente de toamnă din materiale naturale, lucrările fiind expuse într-o expoziție pe holul școlii. De asemenea, frumusețile și bogățiile acestui anotimp au fost surprinse în zeci de fotografii, frumos aranjate într-o ”galerie” foto în exteriorul curții școlii, pentru a putea fi admirate și de trecători. Nu putea să lipsească degustarea bunătăților: fructe dulci și aromate de toate felurile, dovleci copți, suc de mere proaspete.

O zi frumoasă, cu belșug și veselie, o altă zi frumoasă dăruită nouă de Domnul!

Prof. Maria Tirpe