Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Festivitatea de deschidere a manifestărilor dedicate Anului Centenar al învățământului teologic ortodox academic din Oradea 1923-2023

Festivitatea de deschidere a manifestărilor dedicate Anului Centenar al învățământului teologic ortodox academic din Oradea 1923-2023

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Luni, 30 ianuarie 2023, va avea loc festivitatea de deschidere a manifestărilor dedicate Anului Centenar al învățământului teologic ortodox academic din Oradea 1923-2023.

Acest eveniment major din viața Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Episcop Dr. Vasile Coman” din Oradea, debutează cu ceremonia de prăznuire a Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, ocrotitorii spirituali ai învățământului teologic ortodox din întreaga lume.

Prima parte a manifestărilor se va desfășura în capela facultății cu hramul Sfântul Teodor Studitul, unde începând cu ora 9:00 se va săvârși Sfânta Liturghie arhierească, urmată de slujba de pomenire pentru ctitorii, profesorii și ostenitorii învățământului teologic ortodox academic din Oradea.

După săvârșirea programului liturgic, toți participanții se vor deplasa în sala Aula Magna a universității, unde sub auspiciul unei înalte ţinute academice va continua partea a doua a manifestărilor, respectiv, Colocviul universitar dedicat Centenarului.

 Pr.conf.univ.dr. Vasile Doru Fer