Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Finalul proiectului „Alege Şcoala” în Eparhia Oradiei

Finalul proiectului „Alege Şcoala” în Eparhia Oradiei

Finalul proiectului „Alege Şcoala” a fost marcat în Eparhia Oradiei printr-o manifestare festivă, în ziua de marţi, 4 iunie 2013.

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Preasfinţitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, reprezentanţi ai Patriarhiei Române, ai Fundaţiei World Vision România, preoţi formatori şi beneficiari ai proiectului, preoţi şi profesori de religie din Eparhia Oradiei, s-au reunit în sala festivă a Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea pentru evaluarea rezultatelor proiectului.

În deschiderea evenimentului, Preasfinţitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei a rostit un cuvânt de binecuvântare şi felicitare adresat participanţilor:

„Proiectul Alege Şoala este unul dintre proiectele catehetice importante la nivelul Patriarhiei Române, iniţiat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel al României şi aprobat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, o lucrare apostolică a Bisericii noastre, un proiect misionar adresat tinerei generaţii, ce se confruntă, în zilele noastre, cu multe probleme. Acest program nu ar fi putut avea succes dacă nu s-ar fi întâlnit cu generozitatea şi disponibilitatea preoţilor din parohii şi a cadrelor didactice care predau disciplina Religie Ortodoxă în şcoli.”

„Binecuvântarea ierarhiei bisericeşti superioare, devotamentul şi jertfa sfinţiilor şi domniilor voastre au făcut cu putinţă ca 585 de copii, în cazul Episcopiei Oradiei, să aibă posibilitatea de a vedea cât de importantă este şcoala în formarea lor, pentru viaţa lor, pentru viitorul lor, al familiilor din care provin, dar şi al parohiilor din care fac parte.”

„Pentru că ne aflăm la un moment al bilanţului, se cuvine să vă mulţumim şi să vă felicităm călduros, rugând pe Mântuitorul Iisus Hristos Cel Înviat din morţi să vă dăruiască putere de muncă, pentru ca şi în celelalte proiecte misionare, pastorale şi catehetice aflate în desfăşurare, să aveţi parte de succes, la fel ca şi în cazul proiectului Alege Şcoala.”

„Este important să arătăm că, dincolo de roadele propriu-zise ale acestui proiect binecuvântat, şi prin acest program catehetic s-a întărit, şi mai mult, colaborarea şi conlucrarea dintre noi, cooperarea clerului din eparhiile Patriarhiei Române, solidaritatea inter-eparhială, şi, implicit, unitatea Sfintei noastre Biserici Ortodoxe Române şi, nu în ultimul rând, unitatea noastră naţională şi culturală.”

A urmat vizionarea unui film realizat de televiziunea Trinitas TV, care ilustrează activităţile desfăşurate pe parcursul celor patru ani de proiect. Părintele Florin Stan, formator în cadrul proiectului, a făcut o evaluare a rezultatelor proiectului la nivelul întregii ţări. A fost analizată, apoi, desfăşurarea acestui proiect în Eparhia Oradiei, prin prezentarea făcută de Părintele Simion Goga, inspector pentru cateheză al Episcopiei Oradiei.

În Eparhia Oradiei s-au implicat în proiectul „Alege Şcoala” 72 de parohii, beneficiari ai proiectului fiind un număr de 585 de copii, care au participat la activităţile derulate în cadrul proiectului, respectiv „Şcoala de Duminică”, tabăra de creaţie „Licăr de lumină” şi concursul de creaţie „Alege Şcoala!”

Debutat în anul 2009, proiectul „Alege Şcoala” a fost derulat de Patriarhia Română şi Fundaţia World Vision România, şi a avut ca scop reducerea abandonului şcolar şi a delincvenţei juvenile prin dezvoltarea unor soluţii alternative de tipul „şcoala de duminică”. Obiectivele specifice ale proiectului au fost: organizarea de sesiuni de formare pentru preoţi şi profesori de religie care lucrează cu copii în cadrul sesiunilor de cateheză, concursuri pe teme religioase pentru copii şi tabere de creaţie creştină.