Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Flori, rugăciuni și un gând bun..

Flori, rugăciuni și un gând bun..

În Duminica Înfricoșătoarei judecăți (a Lăsatului sec de carne), cu ajutorul lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, tinerii parohiei Ponoară, îndrumați de preotul paroh, Andrei-Nicolae Criste, au vizitat Căminul pentru Persoane Vârstnice, aflat sub ocrotirea Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, parte integrantă a misiunii social-filantropice a filialei Asociației Filantropia a Episcopiei Oradiei.

În cadrul vizitei, preotul paroh a rostit o rugăciune pentru cei care poartă ,,haina cea grea a singurătății”, apoi le-a vorbit tinerilor despre importanța faptelelor milei sufletești și trupești, pe care fiecare om trebuie să le săvârșească, așa cum fragmentul evanghelic al Duminicii Înfricoșatei Judecați (Matei 25, 31-46) ne învață. De asemenea, în semn de prețuire, tinerii le-au oferit mamelor cu părul alb ca floarea de migdal, o floare, le-au transmis un gând bun și împreună au cântat o cântare în cinstea Maicii Domnului.

 La final, preotul paroh a ținut un cuvânt pentru cei care, din mila Lui Dumnezeu, sunt ocrotiți și îngrijiți acolo, aflând sprijin bătrâneților, mângâiere suferințelor și liniștea sufletească venită prin dragostea lui Dumnezeu și a semenilor, citându-l pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel: ,,Mamele și bunicile creștine rugătoare, prin evlavia, bunătatea, smerenia și înțelepciunea lor, sunt o binecuvântare pentru familie și Biserică”.

 Acestă activitate își propune să transmită tinerilor și nu numai, importanța apropierii de omul aflat în suferință și singurătate, precum și prețuirea vieții și a sănătății, ca daruri primite de la Dumnezeu.

 Pr.Andrei-Nicolae Criste