Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Identitate naţională, identitate europeană Conferinţe pentru elevi la Oradea

Identitate naţională, identitate europeană Conferinţe pentru elevi la Oradea

            Atunci când Dumnezeu a creat lumea, El a ales ca în acest „colţ de Rai” numit România să fie aşezaţi strămoşii românilor. Eroii şi faptele de glorie peste care timpul şi-a pus amprenta nu vor fi niciodată date uitării, deoarece eroii sunt modele, iar faptele de glorie pilde din care fiecare dintre noi avem ceva de învăţat.

            De aceea, în ziua de 14 mai 2018, în Sala „Traian Moşoiu” a Primăriei Municipiului Oradea, a avut loc a treia conferinţă din învăţământul preuniversitar. Tema a fost „Independenţa neamului românesc”, care a reuşit să strângă laolaltă atât profesori, cât şi elevi din patru şcoli orădene: Liceul Teoretic „Aurel Lazăr”, Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” şi Liceul Baptist „Emanuel”. Elevii au fost însoţiţi de profesorii lor: Livia Ghiurcuţa, Violeta Fetea, Vasile Juncu - Liceul Teoretic „Aurel Lazăr”, Livia Ivan - Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”, Florin Oros - Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”. Din partea Primăriei Municipiului Oradea au fost prezenţi Anca Sas, purtătorul de cuvânt al instituţiei, dar şi domnul Grigore Morar, consilierul primarului pe problemele Centenarului Marii Uniri.

            Cei prezenţi au trăit momente înălţătoare dedicate în primul rând Independenţei de stat a României, dar şi finalului celui de-al Doilea Război Mondial şi zilei Uniunii Europene.

            Cu ocazia acestei întâlniri au conferenţiat: profesor Livia Ivan, „Semnificaţia zilelor de 9 şi 10 mai în istoria românilor”, profesor Livia Ghiurcuţa „Independenţa neamului românesc”, profesor Florin Oros „9 mai 1945”, iar din rândul elevilor: Şuteu Andrei de la Liceul Teoretic „Aurel Lazăr”-  „Contribuţia Bisericii la Unire”, prof. coordonator Vasile Juncu; Andreia Simionaş şi David Vilciuc - „Scurtă istorie a unităţii neamului românesc”, prof. coordonator Cristina Brădău; Elisei Sorinţău - Liceul Baptist „Emanuel”: „Rolul Uniunii Europene”, prof. coordonator Ramona Iştoc; Samira Dumea şi Andrada Tarce - „Identitate naţională, identitate europeană” (chestionar), profesor coordonator Violeta Fetea. Întreaga activitate a fost moderată de prof. Livia Ghiurcuţa.

Elevele Dalia Ţigan, Dalia Moşuţ, Andreea Pop şi Debora Moza, de la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”, sub directa coordonare a prof. Livia Ivan, au pus în scenă poezia poetului George Coşbuc, „Trei Doamne şi toţi trei”.

            Ca de fiecare dată, corul Diacon Nicolae Firu al Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, dirijat de părintele Arhid. Ştefan Lakatos, ne-a demonstrat pentru încă o dată, dacă mai era nevoie, că sufletul, dăruirea şi dragostea pentru aproape, respectul pentru trecutul glorios al acestui neam mult încercat în istorie, sunt valorile care-i ghidează în demersul lor spiritual şi cultural-naţional.