Locaţia curentă este: Prima pagină / Știri / Începutul cel bun pentru un nou sfânt lăcaș la Mănăstirea Izbuc

Începutul cel bun pentru un nou sfânt lăcaș la Mănăstirea Izbuc

Miercuri, 3 noiembrie 2021, la pomenirea Sfinţilor Sfinţiţi Mucenici din Persia, Achepsima, Episcopul, Iosif, Preotul și Aitala, Diaconul și a Așezării moaștelor Sfântului Mare Mucenic Gheorghe în Lida, a fost o zi istorică pentru Mănăstirea Izbuc.

 Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Mihail Tărău, Exarhul mănăstirilor şi aşezămintelor monahale din cuprinsul Episcopiei Oradiei şi Stareţul Mănăstirii Izbuc, din postura de delegat chiriarhal, a oficiat, împreună cu un sobor de ieromonahi, preoți și ierodiaconi, slujba de sfințire a pietrei de temelie pentru o nouă biserică,ce se va înălța în incinta Mănăstirii Izbuc.Noul sfânt lăcaș va purta hramul Aşezării moaştelor Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Tropeoforul, în Lida și va servi cu preponderențăca lăcaș de cult pentru slujbele săvârșite în cursul săptămânii.

Biserica închinată Sfântului Mare Mucenic Gheorghe va fi cel de al cincilea lăcaș de închinare al străvechiului așezământ monahal din Eparhia Oradiei.

Diac. Andi Constantin Bacter